Průlomová sezona? Od ročníku 2009/10 je gólman Filip Novotný kmenovým hráčem pražské Sparty. Až v průběhu letošní sezony se však stal brankářskou jedničkou týmu. Nejlepší sezonu ve své dosavadní kariéře přesto zakončil hořce. Pražané vypadli v semifinále Třincem 2:4 na zápasy, a Filip požil závěr série na lavičce.

V posledním duelu totiž poslal po první třetině za stavu 0:2 trenér Sparty Josef Jandač do branky Jaroslava Januse. Ani tato rošáda však tým z hlavního města nezachránila od vyřazení a konce sezony. „Chtěli jsme moc uspět, ale bohužel to nevyšlo," citovala agentura ČTK jeho komentář po konci sezony.

Filipe, jak byste hodnotil pro vás už ukončenou sezonu?
Pro mě to byla dobrá sezona, nečekal jsem, že budu chytat tolik zápasů. Jsem rád, že mi trenéři věřili a dali mi šanci. Je jen škoda, že jsem se jim neodměnil titulem. Musím poděkovat celému vedení i klukům, že jsem tu příležitost dostal a mohl být alespoň v semifinále.

Vy jste se do branky propracoval až v průběhu sezony, původní jedničkou jste ve Spartě nebyl. Měl jste čas být ze své nové pozice nervózní?
Měl jsem dost klidu na to, abych se mohl soustředit jen na své výkony. Z médií byl tlak větší než zevnitř v klubu. Novináři pořád řeší, jestli je lepší, nebo ten. Tohle nechápu. Ale cítil jsem se dobře a chtěl jsem pomoct týmu se dostat do finále. Bohužel to nevyšlo.

Co si na letošní sezoně ceníte nejvíc?
Především to pro mě byla velká zkušenost, protože v takhle velkém hokeji jsem ještě nikdy nechytal. Každého to posune dál. Věřím, že i mě letošní zkušenosti pomohou odstranit chyby a příští rok bude ještě lepší.

Určitě tím cílíte i na klubový úspěch. Jak hodnotíte konec Sparty v semifinále extraligy?
Je to obrovské zklamání. Hlavně kvůli lidem. Byli úžasní v play-off i celou sezonu. Chodilo jich hodně a myslím si, že si finále zasloužili, ale nezvládli jsme to.

Tušíte, proč jste nepostoupili do finále vy, ale Třinec?
Neměli jsme asi štěstí, nebylo asi na pravém místě, kdy mělo. A rozhodly úplné maličkosti. V posledním utkání jsme do nich bušili, ale prohráli jsme. Stejně tak i předtím v Třinci. Někdy to tak ve sportu je, že vyhraje šťastnější.

Sparta už na nějaký hokejový úspěch čeká delší dobu. Současný tým ale určitě perspektivu má. Jaká byla v kabině parta? A vydrží její složení i pro příští sezonu?
Musím říct, že se tu sešla lepší parta než minulý rok. Všichni jsme táhli za jeden provaz a chtěli jsme dosáhnout toho nejcennějšího, ale nevyšlo to. Parta byla super, ale nevím, kdo má smlouvu, a kdo ne. Byl bych rád, kdyby to bylo podobné i příští sezonu. Musíme makat, abychom byli příště za vítěze my.

Jak velkým rádcem, případně kritikem, vám byl otec Marek, sám bývalý extraligový gólman Jihlavy, Třince, Vítkovic a Zlína?
Probírali jsme spolu každý můj zápas, hodně mi pomohl. Stejně tak sparťanští trenéři a Petr Bříza. Všem bych za to chtěl poděkovat. Chtěli jsme uspět a udělali jsme pro to maximum, bohužel to nevyšlo.