Tak se zřejmě pomalu, ale jistě začíná schylovat k nové éře v českém hokeji. Pokud vše dopadne tak, jak se v posledních dnech jeví, měl by se novým hlavním koučem národního týmu stát Kari Jalonen. Dvaašedesátiletý finský odborník by měl u kormidla nahradit odvolaného Filipa Pešána.

Upřímně přiznám, že moc nevím, co si o tom myslet. V první řadě chci říci, že obecně nemám vůbec nic proti tomu, aby národní tým vedl cizinec. S takovými rádoby vlasteneckými řečmi ať na mě nikdo nechodí. Spíše to beru z praktického hlediska.

Už třetí celek z divize zdolali v průběhu zimní přípravy hráči Pelhřimova (v bílých dresech). Velkou Bíteš zdolali 5:1. Humpolec (v pruhovaném) porazil Sapeli Polnou 2:1.
Střelci si dávali pauzu. Fotbalové divizní kluby z Vysočiny o víkendu nezářily

Ač se mi to ve spoustě věcí v životě téhle země příliš nelíbí a je to často brzdou možného pokroku, jsou Češi hodně specifickým národem. Možná je to dáno tím, že jsme tu uzavření v kotlině, obklopení horami, nevím.

Ale třeba konkrétně ve sportu, to, co jinde skvěle funguje, u nás neuspěje ba dokonce totálně shoří. Kolik jen ve fotbale do našich klubů přišlo osvědčených kanonýrů z ciziny. A kdo z nich, ať už ve Spartě či Slavii uspěl? Proto nejsem přehnaným optimistou v tom, že dokáže finský trenér, rozhodně kvalitní a respektu hodný, udělat výrazné změny. A že bych si je tolik přál.

Navíc si říkám, kde tedy je ta vyhlášená česká hokejová škola? Trenérské esa typu Bukač, Wohl, Říha a mnozí další, to přece byli celým světem uznávaní odborníci! To už nám tu žádní nezbyli?

V sobotní jarní mistrovské premiéře remizovali třetiligoví fotbalisté Nového Města na Moravě (v modrém) s juniorkou Zlína (v bílém) 0:0.
OBRAZEM: Jarní premiéra branku nenabídla. Vrchovina remizovala s rezervou Zlína

To opět není žádné brnkání na strunu pseudovlastenectví. My přece nikdy nebudeme mít tvrdost Kanaďanů, dynamiku Finů a Rusů, ale ani houževnatost Švédů. Copak neumíme to nejlepší z toho, co nám tu několik předešlých dekád fungovalo, převést i do současnosti?

Ano, český hokej je v krizi, ale vyvést z ní jej podle mě musíme opět my sami.