Lepší případ (ne)podpory sportu v Česku ze strany měst a obcí, čest výjimkám, snad uplynulý týden ani nemohl dát. Nemluvím o ničem jiném, než o situaci, v níž se ocitli hokejisté Znojma.

Po postupu do první ligy požádali město na další ročník o podporu ve výši sedmi milionů korun místo letošních pěti. Rozhodnutí města? Čtyři miliony korun.

Tak takhle nějak to vypadá ve většině měst a obcí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Říkám to už dlouho, řešení je jediné.

Celek Žabantů (na snímku) je po polovině základní části letošního ročníku Žďárské ligy malé kopané na čele tabulky druhé nejvyšší soutěže.
Do jarní části Žďárské ligy malé kopané jdou v ideální pozici Benjamin a Žabanti

Zákonem stanovit POVINNOU podporu sportovním klubům ze strany obcí, měst i krajů ve výši několika procent jejich každoročního rozpočtu. Ale pozor, mluvím o skutečné podpoře, nikoliv nějakých drobných.

Pokud třeba dvacetitisícové město, hospodařící každý rok s více než půlmiliardovým rozpočtem, dává na veškerý sport ve městě částku pěti milionů, je to pro mě totální výsměch.

Takovou částku, a ještě se můžeme bavit o tom, zda je dostatečná, by si zasloužil sotva jeden z těch větších klubů v daném městě. A to ještě nemluvíme o tom, jak je v řadě měst šíleně zanedbaná sportovní infrastruktura. Opět platí, čest výjimkám.

V posledním kole základní části Superligy malého fotbalu si Jihlava (v černo-zeleném) poradila s Blanenskem. A to jednoznačným výsledkem 8:2.
OBRAZEM: Čtvrtfinálové dvojice jsou jasné, na Jihlavu čekají pražští Predátoři

S tím rovněž souvisí nutnost změny myšlení spousty lidí. Muzeum, galerii, knihovnu či kulturní dům každý obyvatel města považuje za své. Proč ale o zimním stadionu, fotbalovém stánku či sportovní hale řada lidí řekne, to je jejich, hokejistů, fotbalistů či basketbalistů?

Zda se rozhodnou více podporovat fotbal, hokej či jiný sport, to už bych nechal na rozhodnutí „vládců“ dané lokality, dle výše popularity. Stojím si ale za tím, že bez tohoto kroku se nikam neposuneme a český sport bude dál jako ta Popelka…