Petr Tenkrát, Tomáš Kaberle, Jan Hlaváč. Jména tří největších hvězd, které ve středu nastoupí v úvodním utkání čtvrtfinálové série proti jihlavské Dukle. Ta se povedeným závěrem základní části dostala až před Kladno, a do vyřazovacích bojů tak jihlavští hokejisté vstoupí před domácími diváky.

Čtrnáct dní uplynulo od posledního zápasu, v němž jihlavští hokejisté prohráli s Havířovem a spadli z 2. místa o dvě pozice. „Měli jsme několik dní volna, abychom se dali do pořádku a trochu si odpočinuli," říká jihlavský útočník Adam Zeman. Právě Zeman byl jedním z hráčů, kteří byli v posledních kolech mimo hru.

Trenér Petr Vlk tak musel sestavu hodně kombinovat a stavět hráče na pozice, kde obvykle nejsou zvyklí hrát. „Teď už jsme kompletní a do čtvrtfinále půjdeme v té nejsilnější sestavě," zní dobrá zpráva z kabiny Dukly. K dispozici by měl být jihlavskému trenérovi také David Rittich, který v základní části nastoupil k sedmi zápasům, v nichž měl úspěšnost zákroků přes 94 %.

Nyní však čeká jihlavskou defenzivu velká výzva. Ubránit druhý nejproduktivnější tým po základní části. Kanadské bodování Rytířů ovládl Michal Dragoun. Hranici čtyřiceti bodů překonali i Miloslav Hořava a Jan Rudovský (ten by však do čtvrtfinálových bojů zasáhnout neměl kvůli zranění nohy, pozn. red.).

Největší útočná hrozba Kladna se však jmenuje Jan Hlaváč. Osmatřicetiletý útočník si ve třinácti zápasech připsal čtrnáct bodů. Poté dvojnásobný mistr světa tým Rytířů opustil. Před play-off se však vrátil a jihlavští obránci si na něj budou muset dát velký pozor.

Defenzivu Kladna pro změnu táhne vítěz Stanley Cupu z roku 2011. Tomáš Kaberle byl loni u kladenského pádu do I. ligy a na závěr své kariéry by velmi rád Rytířům pomohl zpět mezi elitu. Jiří Čelanský má však ve svém kádru mnoho dalších hráčů, kteří jsou kdykoliv schopni zaskočit jihlavskou obranu a rozhodnout utkání.

„Víme o tom, že za Kladno hraje spoustu kvalitních hokejistů, a my se na ně musíme pořádně připravit," je si vědom Zeman síly středečního soupeře a třiadvacetiletý útočník dodává: „Ještě dnes nás čeká před zápasová příprava, na které nám trenéři ukáží, co by na Kladno mohlo platit."

V bráně Rytířů se po většinu sezony střídal Jan Chábera s Janem Lukášem. Vyřazovací boje jsou především o zkušenostech, a tak se dá očekávat, že hostující kouč Čelanský ukážou spíše na ostříleného Cháberu.

Směr extraliga

Rytíři se netají, že by po roce v I. lize chtěli zpět mezi hokejovou elitu. Postupem alespoň do baráže se však netají ani Jihlava. Dá se tak očekávat velká bitva. „Očekávám velké návštěvy a vždycky těžký zápas. Musíme hrát sebevědomě, svoji hru a prostě vyhrát. A je úplně jedno kolik," uvedl Hlaváč pro klubový web Rytířů.

To jeden z klíčových hráčů Jihlavy mluví trochu střízlivěji. „Čeká nás velmi těžká série. Myslím si, že šance obou týmů jsou vyrovnané. My však začínáme na vlastním ledě a doufáme, že dokážeme přes Kladno postoupit. Uděláme pro postup maximum," slibuje jihlavským fanouškům Zeman.

LUKÁŠ ZELENÝ