Stejně jako v minulých pěti letech se týmy utkají čtyřkolově každý s každým. Rozhodnuto bude nejpozději v neděli 22. dubna, kdy je na programu poslední dvanáctké kolo prolínací soutěže. Účast v příštím ročníku extraligy si vybojují dva nejúspěšnější celky barážové tabulky.

Zkušenosti s baráží mají všichni letošní účastníci. Potřetí za sebou se jí zúčastní jihlavská Dukla a karlovarská Energie. Oba celky ale v nových rolích. Západočeši budou usilovat o návrat do extraligy, Dukla chce soutěž udržet.

Litvínov si zahraje baráž podruhé za poslední tři sezony. V roce 2016 ji dokonce absolvoval jako obhájce mistrovské trofeje. Kladno se do baráže prokousalo poprvé od sezony 2013/14, kdy v ní jako třináctý tým extraligy obsadilo poslední místo a poroučelo se do první ligy.

Při pokusech o návrat do extraligy Rytíři dvakrát ztroskotali právě na Jihlavě. Hned po sestupu v ročníku 2014/15 to bylo ve čtvrtfinále 3:4 na zápasy, stejným poměrem pak i vloni v semifinále.

Jihlavští hokejisté by určitě rádi navázali na pozitivní bilanci se svým prvním barážovým rivalem. Jako extraligový nováček skončili po základní části i play-out na třináctém místě a do boje o záchranu rozhodně vstupují jako favorit. „Pevně doufám, že Jihlava extraligu udrží,“ věří i bývalý útočník Dukly Viktor Ujčík. „V celé sezoně odehrála spoustu kvalitních zápasů, její hráči hráli na hranici svých možností.“

Kladno by se mohlo v Jihlavě představit i s posilou v podobě svého majitele a legendárního útočníka Jaromíra Jágra. Otazníky ale panují nad jeho zdravotním stavem. Sám hráč připouští, že zatím není schopen ani trénovat.

Otázka případného hvězdného soupeře ale nevzrušuje zkušeného jihlavského forvarda Richarda Diviše, který bude hrát neuvěřitelnou osmou baráž v řadě. „Je jedno, které týmy v baráži potkáme. Motivace na tuto soutěž je i tak mimořádná,“ tvrdí bývalý kladenský hráč.

Úterní utkání Jihlava - Kladno začíná mimořádně kvůli televiznímu přenosu už od 17 hodin.