Po loňských šestnácti účastnících se měla začít první liga zeštíhlovat. Její jarní nedohrání ale přineslo paradox. Naopak rozšíření o tři týmy postupující z druhé ligy. Alespoň na sudý počet týmů pak startovní pole zredukoval krach chomutovských Pirátů a jejich pád do krajské soutěže.

A sestupovat se nebude ani letos. Jen vítěz play-off (eventuálně premiant základní části při nedohrání) postoupí do extraligy.

Hokejové menu
Chance liga, 1. kolo, sobota od 16.00: Kladno – Kolín. Od 17.00: Vsetín – Šumperk, Havířov – Sokolov, Poruba – Benátky n. J. Od 17.30: JIHLAVA – Prostějov. Předehrávka 30. kola, sobota od 17.00: Litoměřice – TŘEBÍČ.

Zvýšený počet celků vedl k další novince. Základní část bude jen tříkolová. „Systém to určitě není ideální,“ přiznává člen Výkonného výboru Českého hokeje a jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban. „Pokud se ale zamyslíme nad tím, co se všechno může během sezony stát, tak je asi tím nejlepším, který jsme mohli zvolit.“

Letošní herní systém pamatuje v podstatě na všechny překážky, které by mohly ročník zhatit. „Není tam tolik pondělních termínů, čímž získáváme dostatečný prostor, aby se mohly zápasy dohrávat,“ upozorňuje na jeden z aspektů Ščerban.

Soutěž bude také kopírovat reprezentační pauzy, čímž vzniknou další termíny pro případné dohrávky či předehrávky. „Už nyní také víme, jak se bude postupovat, když se soutěž nedohraje, nebo když nebudou mít při (ne)dohrání všechny celky stejný počet zápasů,“ dodává bývalý reprezentační obránce.

Marek Laš (v bílém) odehrál v olomouckém dresu šest sezon.
Něco velkého končí, ale je to částečně úleva, přiznává s hokejem loučící se Laš

Fanoušci by neměli přijít ani o play-off, atraktivní vyvrcholení každé sezony. Ve vrcholné fázi sezony ale může nastat velmi nepříjemná situace, na jejímž řešení se shodly všechny prvoligové týmy. „Pokud půjde některý z týmů play-off do karantény, sezóna pro něj končí. Padni, komu padni,“ vysvětluje Ščerban. Z podobného důvodu se nebude z první ligy sestupovat.

O tom, že to nebude klasický ročník, svědčí již program prvního hracího dne. Tři zápasy prvního kola jsou odloženy na zatím neurčito, další posunut na pondělí. Hrát se tak bude jen pět utkání z původního rozpisu. Plus jedna předehrávka třicátého kola.

Vítej, hokejová sezóno!