Na úterní tiskové konferenci se nejvyšší představitel Dukly rozhovořil o uplynulé sezoně a všech jejích aspektech. Přestože to pochopitelně nemohlo být veselé povídání, Ščerban našel pro všechny aktéry sezony slova poděkování.

„Hodně dlouho jsme o extraligu bojovali, vloni se to povedlo,“ začal své hodnocení bývalý vynikající obránce. „Byl to tenkrát malý zázrak. A přestože to letos nedopadlo dobře, je potřeba poděkovat všem, fanouškům, sponzorům, městu i hráčům.“

Dukla měla po loňském úspěchu v baráži oproti extraligovým konkurentům nevýhodu v pozdějším startu sestavování konkurenceschopného kádru. „Trh byl již rozebrán,“ uznal Ščerban. „Přesto jsme prokázali, že v extralize můžeme hrát důstojnou roli. I přes hendikep našich ekonomických podmínek a zázemí, které v Jihlavě máme.“

Ilustrační foto
Gladiátoři slaví první vítězství

Jihlavští se potýkali s tím, že po postupu začali skládat tým jako poslední. „V extralize jsme měli suverénně nejmenší rozpočet na A tým, prakticky poloviční oproti dalším ekonomicky slabším celkům,“ připomíná Ščerban. „Ale ten tým měl srdce i charakter. Je kruté, že po sedmdesáti zápasech v sezoně rozhodl o našem sestupu jediný bod. To hodně bolí. Přesto nemohu být negativní a nemohu kritizovat nikoho z hráčů. Za všechny dám ruku do ohně a mají můj respekt, co pro Duklu odvedli.“

V tomto ohledu se však dá s chválou hráčů polemizovat. Právě v klíčových momentech sezony se Dukla neprezentovala jako bojovně naladěný jednolitý šik neohrožených válečníků.

Hráči naprosto nezvládli klíčové první utkání skupiny play-out v Mladé Boleslavi, kde mohli ještě výrazně zvrátit svůj osud a vyhnout se baráži.

Hodně nevole vyvolal rovněž výkon ve druhé polovině druhého barážového utkání v Litvínově nebo mdlá domácí utkání s Karlovými Vary a Kladnem. „Víte, je rozdíl v tom, jestli v baráži hrajete o postup, nebo se zachraňujete. V prvním případě můžete něco velkého získat, ve druhém můžete jenom ztratit. Já mám pocit, že kluci naopak tak moc chtěli, že jim to na hřišti potom tolik nešlo,“ tvrdí Ščerban.

Kde se vlastně barážové dění zlomilo? Vždyť Jihlavané měli po čtyřech kolech velký náskok a psychicky mohli být naprosto v klidu z báječného vstupu do boje o záchranu. „Příčiny vidím dvě. Jednak to byl pokles formy týmu. Uvědomte si, že jsme měli nejužší kádr v soutěži, hodně hráčů nastupovalo se sebezapřením, jen aby pomohli,“ poodhaluje Ščerban zákulisní roušku. „Za druhé. Poté, co jsme poprvé škobrtli, tým tíhu toho okamžiku hůře snášel. My jsme se je snažili všemožně uklidňovat, vrátit je na vítěznou vlnu, povzbuzovat. Těžko hledat něco, v čem bychom pochybili. Opravdu nevidím nic zásadního, co bychom měli udělat jinak.“

Tomáš Čachotský. Ilustrační foto.
Kapitán v slzách. Je to velké zklamání, netajil Čachotský

Pravdou také zůstává, že celé letošní barážové dění bylo zahaleno dýmem prapodivností. Velmi časté protesty především jednoho klubu, prazvláštní rozhodování disciplinární komise, která trestala pouze hráče dvou klubů. Shodou okolností těch, které nakonec nepostoupily.

Podle jihlavského manažera ale Dukla ani v zákulisí nic nepodcenila. „My jsme pouze nebyli tak mediálně aktivní jako jiní konkurenti, ale podněty jsme dávali rovněž,“ obhajuje se Ščerban. „Řešili jsme například starty Frola v baráži, prý to bylo v pořádku, stejně zápas v Karlových Varech, který dokonce viděl i ředitel extraligy na vlastní oči. Vše je v pravomoci disciplinární komise, která rozhodovala, jak rozhodovala. Já jsem i říkal na výkonném výboru, že to rozhodování bylo nekonzistentní, jenže třeba proti zákazu startu na jeden zápas není možné podat odvolání,“ vysvětlil Ščerban.

To všechno už je minulost, Dukla Jihlava je prostě pro příští sezonu prvoligová. „Naším jednoznačným cílem bude vybudovat takový tým, abychom mohli hned pomýšlet na návrat do extraligy,“ zní rezolutně z klubu.

Jaké jsou další plány Dukly? Kdo povede tým v nadcházející sezoně, kteří hráči budou oblékat červenožlutý dres? A je ještě naděje, že by v Jihlavě byla extraliga i v nadcházejícím ročníku? Nejbližší plány prozradí Bedřich Ščerban v rozhovoru, který přineseme zítra.

Zápas 19. kola první fotbalové ligy mezi FC Vysočina Jihlava a FK Teplice, 3. března 2018 v Jihlavě.
Gól dáme skoro vždy, chce to udržet nulu, přeje si Buchta