Jedna z legend Dukly, přezdívaná pro své bruslařské schopnosti Rychlík z Vysočiny, patří k největším postavám historie slavného týmu. Jan Hrbatý oblékal jihlavský dres v letech 1961 až 1980.

Během těchto devatenácti let pomohl vybojovat sedm ligových titulů. Celkově v dresu Dukly odehrál 572 zápasů, v nichž zaznamenal 222 gólů.

Díky svým vynikajícím výkonům byl i členem reprezentačního družstva tehdejšího ČSSR, se kterým vybojoval stříbrnou olympijskou medaili v roce 1968. Z různých důvodů jej však minuly medaile ze světových šampionátů.

Rodák ze Strážiska u Olomouce vynikal především rychlým pohybem a poctivou prací pro tým. Pro Duklu jej objevil tehdejší trenér Jaroslav Pitner v druholigovém Prostějově.

Po příchodu do Jihlavy už na Vysočině zakotvil a žil až do konce života. Svoji milovanou Duklu nikdy neopustil, po skončení hráčské kariéry pracoval v klubu jako trenér mládeže i A týmu. Za Duklu hrál jeho syn Jan i vnukové Jan, Filip a Adam.

Hrbatý patřil k největším oblíbencům náročného jihlavského publika. Na své vztahy s fanoušky takto zavzpomínal pro Deník při oslavě svých sedmdesátých narozenin: „My jsme s fanouškama neměli nikdy žádný problém, protože jsme opravdu hráli tak dobře, že všichni rádi na hokej chodili. Kolikrát jsem mluvil s fandama, kteří říkali: Z práce vždycky jeden utíkal dřív a ostatním držel místo. Diváci nás vždycky fantasticky povzbuzovali a my jsme jim to odváděli výkony a tituly.“

Ještě v uplynulé sezoně pravidelně navštěvoval domácí zápasy své milované Dukly. Od nového ročníku už zůstane místo Jana Hrbatého ve VIP prostorách stadionu prázdné.

Čest jeho památce!


Jan Hrbatý

20. 1. 1942 – 23. 7. 2019

Kariéra: Prostějov, Dukla Jihlava
Liga: 586 utkání, 222 branek
Reprezentace: 57 utkání, 15 branek
Úspěchy: stříbro z OH 1968 v Grenoblu, 2x start na MS 1967, 1970), 7x mistr republiky