„Dívka byla nalezena v pořádku. Všem, kteří pátrání zveřejnili, velmi děkujeme,“ uvedla v úterý dopoledne policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Na minulou sobotu 25. května připadal takzvaný Pomněnkový den, což je mezinárodní den pohřešovaných dětí.

V roce 2023 policisté z Vysočiny pátrali po 531 dětech. „Z tohoto počtu se jednalo o 455 dětí, kterým byla nařízena ústavní výchova. Tyto děti uprchly ze školských zařízení určených k jejich výkonu nebo se jednalo o žadatele o udělení azylu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Z celkového počtu policisté na Vysočině pátrali po 130 dětech mladších patnácti let. V současné době je v kraji vyhlášeno pátrání po třiceti osobách mladších osmnácti let. Ve všech případech se jednalo o děti s nařízenou ústavní výchovou. Většinu se podařilo nalézt a byly v pořádku.

„Poslední dobou se stále častěji potýkáme s pátráním po dívkách s uloženou ústavní výchovou, které se staly matkami a z ústavů utíkají, nebo se do nich nevracejí z povolených vycházek nebo dovolenek, se svými velmi malými dětmi. Nebezpečí vystavují, jak sebe, tak zejména své novorozené děti,“ dodala Čírtková.

Ilustrační snímky Policie
Policie našla sedmnáctiletou dívku s miminem. Vrátily se do ústavu v Černovicích

Tragický konec mělo loni v říjnu pátrání po sedmnáctileté dívce z Batelova. Tehdy policisté a rodina dívku hledala, na pátrání se podílelo velké množství dobrovolníků, dívka však byla nalezena bez známek života.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hokejové Mistrovství světa v Horácké aréně? Hvězdy NHL by klidně přijet mohly

Zdroj: Deník/Martin Singr