Muž z Plzně ročník 1973 měl drogu vyrábět, jeho komplic z Prahy ročník 1993 dělal mezi západními Čechami a Vysočinou kurýra. Vyrobenou drogu v různém množství vozil do Havlíčkova Brodu muži narozenému v roce 1985. Ten ji pak distribuoval koncovým uživatelům na další místa po Vysočině.

Obžalovaná Jana R. před Krajským soudem v Brně.
Dcera u soudu: Cmrndla jsem matce do kafe trochu metanolu. Vražda to nebyla

Dobře organizovaná skupina měla takto fungovat několik měsíců. Kriminalisté je sledovali delší dobu. Past sklapla minulý týden. Kriminalisté trojici zadrželi během rozsáhlé akce, na níž spolupracovali s kolegy hned ze tří krajů. Muže obvinili z výroby a distribuce pervitinu. Za to jim hrozí až deset let vězení. Součástí celé akce byly i domovní prohlídky, při nichž se policistům podařilo mimo jiné zajistit i věci na výrobu pervitinu a nemalou hotovost. Šlo o částku přes jeden milion korun. Zajištěno bylo i větší množství pervitinu.

„Trestné činnosti se obvinění měli dopouštět minimálně od loňského listopadu až do svého zadržení,“ řekl Deníku okresní státní zástupce z Jihlavy Kamil Špelda, který případ dozoruje.

Kilogramy pervitinu

Vyšetřování mají na starost kriminalisté z Vysočiny, kteří se zabývají těmi nejzávažnějšími případy včetně vražd. „Na případu pracovali kriminalisté z Vysočiny delší dobu, protože měli důvodné podezření, že muži vyrábějí pervitin, který pak dovážejí na území Kraje Vysočina, kde pervitin dále distribuují konečným uživatelům,“ sdělila krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

Kriminalisté mají podle informací Deníku zdokumentovanou dodávku zhruba sto gramů tvrdé drogy. Zřejmě jde ale o minimální množství. Je totiž pravděpodobné, že s drogou muži obchodovali v mnohem větším množství, řádově by mohlo jít až o kilogramy pervitinu. „Rozsahem jde o větší případ týkající se drogové trestné činnosti,“ komentoval kauzu kriminalista Pavel Kubiš.

V soudní síni.
Dozorci ze Světlé nad Sázavou se vracejí do práce. Soud je zprostil viny

Kriminalisté po zadržení a obvinění podali návrh na uvalení vazby na dva z nich. Pod zámkem chtěli mít vařiče z Plzně a dealera z Havlíčkova Brodu.

Soud kvůli tomu zasedl v neděli 11. února a návrhu vyhověl. Třetí obviněný je stíhán na svobodě. Kauzou by se měl zabývat Okresní soud v Jihlavě.