Kauzu ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva, o které již Deník informoval, řeší také Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), tedy evropská prokuratura.
Šéf jihlavské nemocnice figuroval s dalšími podezřelými podle vyšetřovatelů ve skupině, kterou vedl podnikatel Tomáš Burian. Ten ředitele nemocnic úkoloval, jak mají ovlivňovat zakázky na zdravotnický materiál.
Rozsáhlými machinacemi s veřejnými zakázkami se EPPO zabývá proto, že část případu se týká i zakázek spjatých s dotacemi z Evropské unie.
Kromě ředitele Nemocnice Jihlava se v kauze objevila i jména představitelů společnosti Krajská zdravotní, která sdružuje několik severočeských nemocnic, a několika podnikatelů. Z veřejné zprávy vyhotovené EPPO vyplývá, že zadržená skupina měla jen Evropskou unii poškodit o zhruba milion eur (asi 25 milionů korun).
Celá věc je ale stále v šetření. „Pokračuje vyšetřování, aby se zjistil rozsah podezřelé trestné činnosti a způsobená škoda, která by měla být podstatně vyšší,“ informoval EPPO s tím, že k manipulaci se zakázkami mělo docházet už přinejmenším od roku 2022.
„Mezi zdravotnické vybavení patřily operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory,“ informoval EPPO.
Dodávka zdravotnického zařízení do nemocnic v Česku, kterou podezřelí měli zmanipulovat, se týkala Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU). Zločinecká skupina se měla dopustit těchto trestných činů: poškozování finančních zájmů EU, podvodů při zadávání veřejných zakázek, aktivní a pasivní korupce, účast v organizované zločinecké skupině a praní špinavých peněz.
Zdroj: Úřad evropského veřejného žalobce
Úplatky se podle EPPO pohybovaly ve výši deseti procent z ceny zakázky. „Aby skupina zakryla původ nezákonných peněz, údajně používala padělané faktury za fiktivní služby vystavené přidruženými společnostmi. Má se za to, že úplatky byly následně v hotovosti rozděleny mezi členy organizované zločinecké skupiny,“ doplnil dále EPPO.
Video: Nemocnice Jihlava při zásahu detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu
Celý proces popsal Deník N. Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev a generální ředitel Krajské zdravotní Petr Malý podle něj dostávali pokyny od podnikatele Tomáše Buriana. Ten je majitelem firmy A Pharm Česká republika a do nemocnice v Jihlavě a na vedení Krajské zdravotní posílal zadání, jak zakázky „ušít na míru“ některým firmám a navyšovat jejich hodnotu.
Získané peníze si zločinecká skupina měla následně rozdělovat přes několik společností. „Burian ředitelům nemocnic říkal, jak mají v zadávacích řízeních postupovat. On stanovoval jednotlivé dílčí úkoly. Říkal, co kdo musí v rámci skupiny splnit,“ sdělil Deníku N zdroj blízký vyšetřování.
„Burian si část peněz ponechal a jako nejvýše postavený člen skupiny část distribuoval ostatním členům organizované skupiny, kteří se na konkrétní veřejné zakázce či odběru zdravotnického spotřebního materiálu podíleli,“ doplnil zdroj.
Část jihlavské nemocnice, kde sídlí její ředitelství, byla v pondělí 19. února nepřístupná veřejnosti i personálu. Na místě zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Dnes (v úterý 20. února) už vše funguje normálně. Pouze pana ředitele tady nemáme,“ sdělila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.
Jihlavský deník se pokusil kontaktovat i Lukáše Veleva. Mobilní telefon ředitele Nemocnice Jihlava byl však vypnutý.