Kauzu ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva, o které již Deník informoval, řeší také Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), tedy evropská prokuratura.

Šéf jihlavské nemocnice figuroval s dalšími podezřelými podle vyšetřovatelů ve skupině, kterou vedl podnikatel Tomáš Burian. Ten ředitele nemocnic úkoloval, jak mají ovlivňovat zakázky na zdravotnický materiál.

V Nemocnici Jihlava zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Korupční kauza: ministerstvo zastavilo dotace pro jihlavskou nemocnici

Rozsáhlými machinacemi s veřejnými zakázkami se EPPO zabývá proto, že část případu se týká i zakázek spjatých s dotacemi z Evropské unie.

Kromě ředitele Nemocnice Jihlava se v kauze objevila i jména představitelů společnosti Krajská zdravotní, která sdružuje několik severočeských nemocnic, a několika podnikatelů. Z veřejné zprávy vyhotovené EPPO vyplývá, že zadržená skupina měla jen Evropskou unii poškodit o zhruba milion eur (asi 25 milionů korun).

Celá věc je ale stále v šetření. „Pokračuje vyšetřování, aby se zjistil rozsah podezřelé trestné činnosti a způsobená škoda, která by měla být podstatně vyšší,“ informoval EPPO s tím, že k manipulaci se zakázkami mělo docházet už přinejmenším od roku 2022.

„Mezi zdravotnické vybavení patřily operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory,“ informoval EPPO.

Dodávka zdravotnického zařízení do nemocnic v Česku, kterou podezřelí měli zmanipulovat, se týkala Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU). Zločinecká skupina se měla dopustit těchto trestných činů: poškozování finančních zájmů EU, podvodů při zadávání veřejných zakázek, aktivní a pasivní korupce, účast v organizované zločinecké skupině a praní špinavých peněz.

Zdroj: Úřad evropského veřejného žalobce

Úplatky se podle EPPO pohybovaly ve výši deseti procent z ceny zakázky. „Aby skupina zakryla původ nezákonných peněz, údajně používala padělané faktury za fiktivní služby vystavené přidruženými společnostmi. Má se za to, že úplatky byly následně v hotovosti rozděleny mezi členy organizované zločinecké skupiny,“ doplnil dále EPPO.

Video: Nemocnice Jihlava při zásahu detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu

Zdroj: Deník/Martin Singr

Celý proces popsal Deník N. Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev a generální ředitel Krajské zdravotní Petr Malý podle něj dostávali pokyny od podnikatele Tomáše Buriana. Ten je majitelem firmy A Pharm Česká republika a do nemocnice v Jihlavě a na vedení Krajské zdravotní posílal zadání, jak zakázky „ušít na míru“ některým firmám a navyšovat jejich hodnotu.

V Nemocnici Jihlava zasahují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Kromě uzavřeného ředitelství však není nic poznat zvenku, ani na chodbách.
Tichý zásah v Jihlavě. Detektivové v civilu prohledávají nemocnici

Získané peníze si zločinecká skupina měla následně rozdělovat přes několik společností. „Burian ředitelům nemocnic říkal, jak mají v zadávacích řízeních postupovat. On stanovoval jednotlivé dílčí úkoly. Říkal, co kdo musí v rámci skupiny splnit,“ sdělil Deníku N zdroj blízký vyšetřování.

„Burian si část peněz ponechal a jako nejvýše postavený člen skupiny část distribuoval ostatním členům organizované skupiny, kteří se na konkrétní veřejné zakázce či odběru zdravotnického spotřebního materiálu podíleli,“ doplnil zdroj.

Nemocnice Jihlava.
Nemocnice Jihlava a policejní razie: mezi zadrženými je i ředitel Velev

Část jihlavské nemocnice, kde sídlí její ředitelství, byla v pondělí 19. února nepřístupná veřejnosti i personálu. Na místě zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Dnes (v úterý 20. února) už vše funguje normálně. Pouze pana ředitele tady nemáme,“ sdělila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Jihlavský deník se pokusil kontaktovat i Lukáše Veleva. Mobilní telefon ředitele Nemocnice Jihlava byl však vypnutý.