Spolu s Velevem je obviněno další devět lidí. Pět z nich včetně Veleva vzal ve středu soud v Praze do vazby. Podle některých obhájců policie celou kauzu prezentuje jako bombastické odhalení, což ale podle jejich názoru neodpovídá tomu, co na obviněné takzvaně mají. „Celé mi to připadá jako bouře ve sklenici vody. Rozsah, s jakým je kauza prezentována, neodpovídá důkazům, které policie zajistila. Všechno jsou to podle mého názoru spíše policejní domněnky,“ řekl Deníku obhájce jednoho z obviněných Jan Hrazdíra.

Deníku se podařilo zjistit, že Lukáš Velev čelí obvinění z trestných činů účast na zločinecké organizované skupině, poškození finančních zájmů Evropské unie, a to dokonce v pátém nejpřísnějším odstavci, který znamená způsobení škody velkého rozsahu.

Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.
Ředitel jihlavské nemocnice Velev je ve vazbě, bude se řešit jeho odvolání

Dalším trestným činem, z něhož je bývalý ředitel obviněn, je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a to ve formě úplatkářství.

„Nevěřím tomu, můj muž vždy byl proti takovým praktikám. Je to poctivý člověk, nikdy by něco takového neudělal,“ svěřila se Deníku manželka Lenka Velevová.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Aktuálního právního zástupce Veleva se Deníku nepodařilo kontaktovat. Podle Lenky Velevové se v kauze postupně angažovali tři právníci. Hned na začátku to měl být nemocniční advokát Petr Navrátil, u vazebního zasedání měl být Petr Mach z Prahy, který často zastupuje nemocnice v různých civilních i trestních sporech, Vysočinu nevyjímaje.

Rodina Veleva se snažila, aby zůstal na svobodě. Ve hře měla být i nabízená kauce ve výši jednoho milionu korun. „Jsme všichni pracující lidé, takže bychom ty peníze nějak dohromady dali, ale ani nevím, jestli měl obhájce u vazebního zasedání vůbec tuto možnost soudu nabídnout,“ uvedla Lenka Velevová.

Policistu Miloše Veselého poslal Krajský soud v Brně na pět a půl roku do vězení.
Soud zpřísnil trest policistovi Veselému. Na Vysočině spolupracoval se zlodějem

Soud vzal Lukáše Veleva do vazby mimo jiné proto, aby nemohl na svobodě ovlivňovat případné svědky. Policie v pondělí zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. Mezi obviněnými jsou podle dřívějších informací Úřadu evropského veřejného žalobce EPPO generální ředitel a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu EU při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí podle vyšetřovatelů skoro milion eur, tedy asi 25 milionů korun.

Deník N napsal, že hlavou organizované skupiny má být málo známý podnikatel Tomáš Burian a při ovlivňování veřejných zakázek řídil ředitele Krajské zdravotní a jihlavské nemocnice. List se odvolává na policejní zdroje, podle nichž si měl podnikatel vynucovat poslušnost ředitelů. Jak dlouho zůstanou obvinění ve vazbě, či se vůbec na svobodu dostanou, není zatím jasné.