„Nemáme žádné informace, nikdo nás o ničem neinformoval. Čekáme, že se to snad brzo dozvíme,“ sdělila Deníku Zachrlová. Ta ujistila, že chod nemocnice není zásahem policie nijak ohrožený a všechny plánované zákroky včetně operací jdou podle plánu. V době nepřítomnosti ředitele Veleva ho bude zastupovat náměstek pro léčebnou péči a primář Vít Bárta. „V podstatě se nyní chováme, jako kdyby byl pan ředitel na dovolené,“ podotkla Zachrlová.

V Nemocnici Jihlava zasahují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Kromě uzavřeného ředitelství však není nic poznat zvenku, ani na chodbách.
Tichý zásah v Jihlavě. Detektivové v civilu prohledávají nemocnici

Vedení nemocnice nemá žádnou oficiální informaci, že byl byl Lukáš Velev zadržen a omezen na svobodě. „Většinu informací čerpáme z médií. Neobrátil se na nás ani jeho právní zástupce. Jediná informace je ta, že včera pan Velev v práci nebyl a dneska také ne,“ uvedla mluvčí Zachrlová s tím, že provoz ředitelství nemocnice už běží bez omezení.

Telefon Lukáše Veleva je nedostupný. Deník požádal o vyjádření manželku Lukáše Veleva Lenku Velevovou. „Nezlobte se, ale v tuto chvíli toho je opravdu hodně, a nebudu se k tomu jakkoli vyjadřovat. Sama nevím, co s manželem je. Máme jen kusé informace od právníka, to je vše,“ uvedla Lenka Velevová s tím, že na policii podepsala takzvanou mlčenlivost, že nebude nikde sdělovat žádné informace.

ČTK citovala mluvčí Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) Paulu Telovou Alvesovou. „Deset podezřelých bylo formálně obviněno a evropský pověřený žalobce, který má na starosti vyšetřování, zvažuje podání žádosti o vzetí některých z nich do vazby," sdělila mluvčí úřadu. Policie podala návrh na uvalení vazby k Obvodnímu soudu pro Prahu 9 na pět obviněných. Zda se to týká i Lukáše Veleva, není zatím jasné.

V Nemocnici Jihlava zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Korupční kauza: ministerstvo zastavilo dotace pro jihlavskou nemocnici

Policie v pondělí zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. Mezi obviněnými jsou podle dřívějších informací EPPO generální ředitel a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu EU při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí podle vyšetřovatelů skoro milion eur, tedy asi 25 milionů korun. Zda byl obviněn i Lukáš Velev, zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Deník N napsal, že hlavou organizované skupiny má být málo známý podnikatel Tomáš Burian a při ovlivňování veřejných zakázek řídil ředitele Krajské zdravotní a jihlavské nemocnice. List se odvolává na policejní zdroje, podle nichž si měl podnikatel vynucovat poslušnost ředitelů.

Zjišťujeme další podrobnosti.