„Dnes u Obvodního soudu pro Prahu 9 se bude rozhodovat o návrzích na vzetí do vazby ve věci. Zatím k nám bylo podáno celkem pět návrhů na vzetí do vazby," uvedla Chlostová.

Policie v pondělí zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava.Mezi obviněnými jsou podle dřívějších informací Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) generální ředitel a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky. Škoda, kterou podezřelí způsobili rozpočtu EU a kterou policie dosud zdokumentovala, činí podle vyšetřovatelů skoro milion eur, tedy asi 25 milionů korun.

Jihlavská nemocnice.
Kauza Nemocnice Jihlava: manipulovaly se zakázky za miliony, šlo také o dotace

Případu se ujal EPPO protože dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice byla spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu "Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy" (REACT-EU).

Úřad tvrdí, že organizovaná skupina nejméně od roku 2022 systematicky manipulovala s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech nakupovala zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Šlo například o operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy či defibrilátory.

V pondělí bylo ředitelství Nemocnice Jihlava kvůli zásahu policie zavřené:

Zdroj: Deník/Martin Singr

Hlavní postavou případu je podle policie majitel pražské společnosti A Pharm Česká republika Tomáš Burian, uvedl web Deník N. Ředitelé Krajské zdravotní a jihlavské nemocnice na základě jeho příkazů podle kriminalistů ovlivňovali veřejné zakázky, aby je vyhrávaly spřátelené firmy. Ty zakázky uměle navyšovaly zhruba o deset procent, které si pak údajně skupina rozdělovala. Burian si ve skupině podle vyšetřovatelů vybudoval vůdčí postavení a poslušnost si vynucoval i zastrašováním, píše Deník N.

Představenstvo Krajské zdravotní v pondělí večer odvolalo generálního ředitele Petra Malého, který je podle médií mezi zadrženými. Ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva, který je rovněž zadržený, se rada Kraje Vysočina zatím odvolat nechystá.Zadržení se podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) může stát komukoliv, a není tak důvodem k odvolání.

Ministersvtvo uvolní dotace, když nebudou spojeny se zatýkáním v nemocnicích

Ministerstvo pro místní rozvoj je připraveno uvolnit pozastavené platby z evropských dotací, jakmile se ukáže, že podporované projekty nesouvisí s policejními zásahy v Nemocnici Jihlava a v Krajské zdravotní v Ústí nad Labem. Zastavení výplaty peněz za už realizované projekty bylo preventivní opatření, řekl novinářům před dnešním jednáním vlády ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Policie v pondělí zadržela manažery zdravotnických zařízení kvůli podezření z korupce.

Pozastavené vyplacení se týká dotací pro 15 projektů v celkovém objemu zhruba 960 milionů korun, řekl Bartoš. "Není jasné, zda se jich kauza nebo vyšetřování týká. Čekáme na další informace," upozornil. Ministerstvo podle něj zasáhlo preventivně. "Pokud se ukáže, že ty projekty s tím nesouvisí, tak pak bychom toto uvolnili," dodal.

Nemocnice Jihlava.
Nemocnice Jihlava a policejní razie: mezi zadrženými je i ředitel Velev

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) provedla 36 prohlídek v 11 českých městech, v domácnostech a kancelářích podezřelých a ve vedení dvou nemocnic. Kvůli podezření z korupce policisté zadrželi celkem deset lidí. Podle serveru Seznam Zprávy byl mezi nimi třeba dnes už bývalý ředitel Krajské zdravotní Petr Malý a jeho obchodní náměstek Pavel Voral nebo šéf jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Dále jde o zástupce firem, které do nemocnic dodávaly techniku a další zdravotnické pomůcky.

Podle Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) jde o zločineckou organizaci, která působí nejméně od roku 2022 a byla vytvořena se záměrem systematicky manipulovat s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech zajistit zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu Evropské unie při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí skoro milion eur, tedy asi 25 milionů korun.

Představenstvo Krajské zdravotní nemocnice v Ústí nad Labem ředitele Malého z funkce ještě v den zásahu odvolalo. Rada Kraje Vysočina se zatím ředitele Nemocnice Jihlava Velena odvolat nechystá. Zadržení se podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) může stát komukoliv, a není tak důvodem k odvolání.