Podvodníci si například vymysleli legendu, že když budou mít dostatek peněz, tak jednoho z obviněných pustí z vězení, nebo že dědí nemovitost a potřebují desítky tisíc na složení kauce. Pohádek, které si obžalovaní navymýšleli, jen aby z důvěřivého důchodce dostali co nejvíc peněz, bylo daleko víc.

Nemocnice Jihlava.
Stovky milionů pro Nemocnici Jihlava v ohrožení. Ministerstvo je může chtít zpět

„Z poškozeného se obžalovaným podařilo pod různými záminkami vylákat přes jeden a půl milionu korun. Okrást se ho pokoušeli ale i o další desítky tisíc, což se jim nakonec nepovedlo. Celkem tak šlo o zhruba 1,8 milionu korun,“ informoval jihlavský státní zástupce Jan Vystrčil.

Čtveřice peníze použila pro vlastní potřebu. Když zjistili, že jim je muž ochotný peníze půjčovat, neváhali z něj dostat co nejvíc. Jejich nároky byly tak vysoké, že když muže připravili o všechny jeho úspory, tak si začal peníze sám půjčovat. I tyto vypůjčené peníze jim ale dal. „Obžalovaní zneužili důvěřivosti poškozeného v takové míře, že je to až zarážející,“ poznamenal žalobce Vystrčil.

Vlhčené ubrousky na břehu řeky Jihlavy. Foto: poskytlo město Jihlava
Břeh Jihlavy plný vlhčených ubrousků. Město sebralo podél řeky sto pytlů odpadu

Podle něj šlo o snadno manipulovatelnou oběť. Když podvodníci zjistili, s kým mají tu čest, ještě přitvrdili. „Pro obžalované se muž stal snadnou kořistí. Všichni mají rodiny a děti, takže to dělali čistě kvůli tomu, aby se nějak uživili. Žádné peníze jsme u nich nezajistili,“ podotkl Vystrčil.

Poškozený muž přišel v období od prosince 2021 do září 2022 prakticky o všechny své úspory. Peníze jim od začátku půjčoval dobrovolně.

Obžalovaný na chodbě soudu v doprovodu policejní eskorty.
Soud s vedoucím spolku, který měl zneužívat chlapce, bude pokračovat v červnu

Josef Dzurko, Kateřina Dzurková, Šarlota Šamková a Josef Piskura se u soudu ke všemu přiznali. Poškozenému se omluvili a slíbili, že mu peníze postupně vrátí. Všichni jsou ale sociálně slabí a mají nejisté příjmy. K soudu, který se konal tento týden, šli s tím, že se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Soud nakonec dohodu přijal. Do vězení poslal pouze Dzurka. Dostal trest na tři a půl roku ve věznici s ostrahou. Ostatní dostali přísné podmíněné tresty a povinnost uhradit škodu. Rozsudek je pravomocný.

Rvačka na Masarykově náměstí v Jihlavě. Ilustrační foto: PČR
Hromadnou rvačku na náměstí v Jihlavě rozehnala policie

Žalobce v tomto případě upozornil na výbornou práci policie, které se podařilo zajistit tolik důkazů, že podvodníkům nezbylo nic jiného, než jít s pravdou ven. Tomu odpovídaly i tresty. „Pokud by zapírali a vše jen komplikovali, určitě by se jim to na trestech promítlo. Byly by přísnější, než jaké nakonec dostali,“ upozornil Vystrčil a současně ocenil kajícný přístup obviněných.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Parkovacích automatů je v Jihlavě jedenáct. Víme, kde přibydou další

Zdroj: Deník/Martin Singr