Vinu na jeho smrti podle závěrů vyšetřování nese jeho babička, která měla dítě hlídat. Podle všeho neunesla jeho pláč. V afektu chtěla plačícího chlapečka hodit do postele, ale udělala to tak surově, že dítě letělo nejprve hlavičkou proti zdi, teprve poté dopadlo do postýlky. Jeho zranění byla tak vážná, že dítě krátce nato zemřelo. O vraždu se ale nejednalo. Kriminalisté od začátku pracovali s mírnější verzí, a zůstalo to tak po celou dobu vyšetřování.

Dům v ulici U Hřbitova v Jihlavě, kde k hrůznému činu došlo.
Smrt pětiměsíčního chlapečka v Jihlavě má mít na svědomí jeho babička

„Žena byla od počátku stíhána pro zločin těžké újmy na zdraví s následkem smrti. Nepodařilo se prokázat, že by chtěla dítě zabít úmyslně, ale že šlo o čin v afektu. Spis ale ještě není zcela uzavřen,“ řekl Deníku státní zástupce Jan Adam z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

Třiačtyřicetileté ženě hrozí trest od osmi do šestnácti let vězení. Žalobce by měl v těchto dnech případ uzavřít podáním obžaloby k brněnskému soudu. Obviněná žena i nadále zůstává ve vazbě. V případě, že bude soud obžalobu akceptovat, by hlavní líčení mělo být nařízeno během několika týdnů.

Krvácení do mozku

Tragická událost se stala loni 20. července odpoledne v jednom z domů v ulici U Hřbitova v Jihlavě. „Toho dne jsme byli přivoláni k dítěti se zástavou tělesného oběhu. Všechny pokusy o jeho resuscitaci byly bohužel neúspěšné. Pacienta se nepodařilo zachránit,“ řekl tehdy k případu mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Zdroj: Deník/Roman Martínek

Velmi rychle vyšlo najevo, že dítěti musel někdo ublížit. Příčinou smrti bylo krvácení do mozku po ráně do hlavičky. Hned na počátku padlo podezření na ženu, která měla dítě hlídat. Podle sousedů šlo spíše o uzavřenější rodinu.

Obviněná žena nakonec přiznala, že svému vnukovi ublížila, ale nechtěla ho zabít. Chování obviněné vůči dítěti mohl ovlivnit i alkohol. Lékaři sice ženě odebrali krev kvůli stanovení množství případného vypitého alkoholu, ale výsledky nejsou dodnes známy.

Ilustrační foto
Ostudná kauza pro justici z Vysočiny. Deset let tahanic skončilo bez trestu

Soud ženu poslal do vazby. Se svým osudem byla zřejmě smířena, protože proti rozhodnutí soudu nepodala stížnost.

Policie na Vysočině odmítla případ od začátku komentovat s ohledem na věk dítěte a rodinu. Zda bude soudní líčení veřejné, či nikoli, bude na rozhodnutí soudu.