„Mladík byl obviněn ze zločinu loupeže. Navíc s těžkou újmou na zdraví, která poškozenému hrozila, pokud by se neubránil,“ řekl Deníku žalobce Jan Fichtner z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně. Mladík je nyní podle informací Deníku hospitalizován v psychiatrické nemocnici.

Událost se stala loni 25. listopadu v Dobroníně. Mladík šel na muže s nožem, protože byl přesvědčen, že mu poškozený dluží pětistovku za vymalování. Na vymalování si poškozený mladíka předtím najal.

Ilustrační foto.
Nehoda motorkáře u Mrákotína: sanitka ho převezla do nemocnice

„Obviněný se pouze domníval, že mu poškozený dluží peníze. Už ten úmysl je brán jako zločin loupeže, přestože si nakonec obviněný žádné peníze neodnesl,“ dodal Fichtner.

Kriminalisté nechali mladíka prohlédnout psychiatrem. Ten podle informací Deníku u obviněného mladíka zjistil duševní poruchu. Zřejmě se jedná o schizofrenii. Žalobce Fichtner naznačil, že je velmi pravděpodobné, že bude trestní stíhání mladíka pro nepříčetnost zastaveno. „Zatím o tom nebylo rozhodnuto,“ podotkl Fichtner.

Pyrotechnika ilustrační foto
Bývalá manželka drogového bosse z Jihlavy si musí trest za zpronevěru odpracovat

Pokud se tak nakonec opravdu stane, bude to další z řady případů, které na Vysočině dopadly obdobně. Naposledy šlo o muže, který na Jihlavsku ničil vysílače šířící signál 5G. Muž byl přesvědčen, že jde o technologii škodící lidstvu. Soud ho uznal nepříčetným, a musel se léčit. K soudu nakonec nemusel ani vrah z Pleasu v Havlíčkově Brodě. Ten na pracovišti brutálně ubodal spolupracovníka. Podle soudů byl v době činu nepříčetný. Nyní už je na svobodě.

Nejznámější kauzou je případ Barbory Orlové, která na škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala mladíka. Další osoby zranila, včetně policejního vyjednavače. Orlová skončila v detenčním ústavu. Každý rok žádá o přeřazení do psychiatrické nemocnice, ale neúspěšně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Závod v Le Mans není pro každého. Majitel Prášek o veteránských autech.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni