Vloni v květnu vyloupili dnes jednačtyřicetiletí Chorvati Bruno Bošnjak a Nikola Tomič bankomat v Telči. Odnesli si z něj několik stovek tisíc, se kterými se následně ukryli v Praze. Tam si pro ně přišla speciální zásahová jednotka z Dukovan. „Policistům se podařilo mimo jiné na základě kamerových záznamů identifikovat jejich auto, s nímž odjeli z místa činu. V kombinaci s telekomunikačními informacemi jsme zjistili, že se ukrývají v jednom z pražských hotelů. Zásah musel být rychlý, protože byli často v pohybu,“ popsal již dříve dopadení zlodějů na jednání u Okresního soud v Jihlavě státní zástupce Jan Kadlec.

Jihlavský okresní soud poslal na začátku letošního roku Bošnjaka na čtyři a Tomiče na dva roky do vězení. Navíc je vyhostil ze země na pět let a nařídil propadnutí mobilních telefonů a osobního automobilu, s nímž přijeli na místo činu. „Z věcí, které jsme u obou zajistili, bylo patrné, že mohou mít vytipované další cíle,“ podotkl Kadlec. Bošnjak byl navíc za totéž v minulosti odsouzen v Rakousku. Tehdy si odseděl čtyři a půl roku.

Dva zloději se v Telči vloupali do bankomatu. Policie je dopadla.
Cizinci vykradli bankomat v Telči. Chytila je speciální jednotka z Dukovan

Oba cizinci se ale proti lednovému rozhodnutí o trestu odvolali a případem se v úterý zabýval Krajský soud v Brně. „Obžalovaní se přiznali, přistoupili k trestnímu řízení vstřícně, což se nepromítlo do výše trestu. Oba svého činu litují, Tomič navíc dosud nebyl soudně trestán a přistoupil k úhradě škody. V jeho případě by byla na místě podmínka," popsal Tomičův obhájce.

Podle Tomiče šlo o exces, ke kterému ho dohnala jeho životní situace. Podmíněný trest by mu navíc umožnil rychleji splácet škodu, kterou se svým kumpánem způsobil. „Jihlavský soud zakládá zdůvodnění rozsudku na spekulaci, že se chystali k další trestné činnosti. Je ale prokázáno, že jejich zadržení trvalo deset dní a za tu dobu nic nespáchali," dodal obhájce.

Ilustrační foto.
Bankomat v Telči vykradli muži z Chorvatska. Další útoky podle všeho chystali

V úterý se Tomič před Krajským omlouval a popisoval, jak jeho dosavadní pobyt ve vazbě negativně ovlivnil jeho zdraví i zdraví jeho rodičů. „Byla to pro mě velká lekce. Má rodina je mi velkou oporou a cítím, že už je nikdy takhle nezklamu. Ve vězení jsem obklopený recidivisty a uživateli drog, nemá to na mě dobrý vliv," uvedl Tomič.

Odvolací senát ale odvolání obou Chorvatů zamítnul. Jihlavským městským soudem uložené tresty jsou podle něj adekvátní. Tomič si ale může požádat o podmínečné propuštění z výkonu trestu. „O podmínečné propuštění lze v některých případech žádat po první třetině trestu, Tomič podmínky pro tuto žádost splňuje," uvedl soudce Vlastimír Čech.

Jihlavská nemocnice.
Kauza Nemocnice Jihlava: manipulovaly se zakázky za miliony, šlo také o dotace

Oba Chorvati jsou již deset měsíců ve vazbě, z dvouletého trestu tak má Tomič za sebou již téměř polovinu. Rozsudek Krajského soudu v Brně je pravomocný, podat proti němu můžou odsouzení dovolání k nejvyššímu soudu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vedoucí spolku na Jihlavsku skončil u soudu, svazoval a zneužíval chlapce

Zdroj: Deník/Roman Martínek