Jeho rajónem byla především Jihlava. Po městě chodil s plastovými sáčky naplněnými bílým práškem, který prodával v různém množství. Gram pervitinu uživatelům nabízel za asi tisíc korun.

„Obžalovaný drogu prodal různým lidem ve stovkách případů. Vydělat si tím měl stovky tisíc korun,“ uvedl jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Zajištěné věci při domovních prohlídkách
Kurýr vozil pervitin na Vysočinu ze západu Čech. Ve vazbě skončil vařič a dealer

Past nad mužem sklapla loni na konci roku, kdy ho kriminalisté zadrželi a soud ho poslal do vazby. V minulosti už byl jedenáctkrát soudně trestán především za majetkovou trestnou činnost. Naposledy Tomáše Gábora soud pravomocně potrestal letos v lednu k deseti měsícům. Před několika dny pak jihlavský soud zasedl znovu, aby ho uznal vinným z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Za to mu hrozilo až pětileté vězení.

Soud v Jihlavě nakonec Gábora poslal do vězení na tři roky. Sečetl mu tím i předchozí hříchy.

„Rozsudek zatím není pravomocný. Strany si ponechaly lhůtu na případné odvolání,“ informoval žalobce Ivo Novák. Pokud odvolání padne, bude se muset kauzou zabývat ještě Krajský soud v Brně.

Ilustrační foto.
Drogová scéna na Jihlavsku přišla na pár let o dalšího dealera. Pomohl Toxi tým

Gábor prodával pervitin především na území Jihlavy, kde se droga vzhledem k mravenčí práci kriminalistů špatně shání. Většina dealerů nakupuje drogu v jiných krajích a na Vysočinu ji dováží. Poptávka po droze je tak velká, že ceny bílého prášku šplhají do závratných výšin. Vyšplhat se může i na 1500 až 2000 korun.

Letos v únoru například jihlavský soud poslal do vazby trojici mužů z Plzně, Prahy a Havlíčkova Brodu. Ti v posledních měsících tvořili důležitý výrobní a distribuční kanál pervitinu pro Vysočinu.

Jednapadesátiletý muž z Plzně měl drogu vyrábět, jeho jednatřicetiletý komplic z Prahy dělal mezi západními Čechami a Vysočinou kurýra. Vyrobenou drogu v různém množství vozil do Havlíčkova Brodu devětatřicetiletému muži. Ten ji pak prodával koncovým uživatelům na další místa po Vysočině.

Při odchodu ze soudní síně se  dvaatřicetiletá Vendula Svitáková z Jemnice na Třebíčsku usmívala.
Při odchodu od soudu se usmívala. Dealerka z Jihlavska dostala čtyři roky

Kriminalisté trojici zadrželi během rozsáhlé akce, na níž spolupracovali s kolegy hned ze tří krajů. Trestné činnosti se obvinění měli dopouštět minimálně od loňského listopadu až do svého zadržení.

„Na případu pracovali kriminalisté z Vysočiny delší dobu, protože měli důvodné podezření, že muži vyrábějí pervitin, který pak dovážejí na území Kraje Vysočina, kde pervitin dále distribuují konečným uživatelům,“ sdělila krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

Kriminalisté mají podle informací Deníku zdokumentovanou dodávku zhruba sto gramů tvrdé drogy, ale v celkovém objemu může jíž až o kilogramy pervitinu.