VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

dnes 06:00

Kraj podpoří film o hrdinovi srpna 68

Vysočina – Kraj Vysočina podpoří statisícovou dotací vznik filmu Muž, který stál v cestě. Snímek o životě a činech Františka Kriegla v roce 1968 bude natočen podle skutečných událostí.

včera 15:05

Filharmonie zve na písňový recitál Bohdana Petroviče

Jihlava – Filharmonie G. Mahlera si na neděli 18. listopadu připravila písňový recitál Bohdana Petroviče. Uskuteční se v 19 hodin v Domě filharmonie

12.11.2018

Hvězdné nebe uvidíte od úterý v Kavárně Muzeum

Jihlava - Hvězdné nebe nad námi. Tak se jmenuje nová výstava k patnáctiletému výročí Jihlavské astronomické společnosti, která bude od 13. listopadu k vidění v Kavárně Muzeum. Zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 6. ledna příštího roku.

10.11.2018

OBRAZEM: Výstava mapuje vystoupení seniorek a tanečníků z Mexika

Jihlava, Žďár nad Sázavou – Až do konce roku je v sídle jihlavského Krajského úřadu Kraje Vysočina k vidění nová výstava žďárského fotografa Milana Šustra. Ten s fotoaparátem v ruce mapoval společné vystoupení jihlavských a žďárských seniorek s mexickou taneční skupinou Foco al Aire v rámci festivalu KoresponDance, který se konal v červenci ve Žďáře nad Sázavou.

9.11.2018

Svatý Martin přijede do Třeště a Brtnice

Jihlavsko - Nejen v Jihlavě můžete v neděli vyrazit na tradiční svatomartinský průvod, chystá se také na dalších místech. Například v Třešti a v Brtnici. Svatomartinská jízda městem se uskuteční od 16.30 hodin od fary kostela svatého Martina v Třešti.

9.11.2018

Kdo chce vystavovat v centru Jihlavy, může se teď hlásit

Jihlava - Kdo chce vystavovat v galerii pod širým nebem v Lazebnické ulici u Masarykova náměstí, má teď velkou šanci. Město hledá umělce, kteří by svými díly prostory zaplnili. Své návrhy mohou umělci zasílat na odbor školství, kultury a tělovýchovy města Jihlavy do 15. prosince.

8.11.2018

Benefiční koncert ve Stonařově pomůže šestiletému Bedříškovi

Stonařov - Benefiční koncert na pomoc nemocnému šestiletému Bedříškovi se v sobotu 24. listopadu uskuteční v kulturním domě ve Stonařově. Začátek je v 19 hodin.

7.11.2018

Světla reflektorů Sokolského domu se rozzáří na počest divadelníků

Třešť - Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť je neodmyslitelnou součástí divadelního řetězce, jehož první článek byl položen na divadelní prkna 16. září 1923, kdy se nadšená parta lidí rozhodla založit v Třešti Ochotnickou jednotu.

7.11.2018

Zavoní indický chléb a cestovatel povypráví o Himaláji

Polná - Zdolali horské treky u Annapuren i Everestu, projeli Indii od severu k jihu stopem i vlakem, zahráli si v bollywoodském filmu, navštívili mnoho škol a především pronikli do jedinečných tajů jógy a meditace. To je v kostce desetiměsíční dobrodružné putování cestovatelů Karla Štěpánka a jeho argentinské přítelkyně Natalie Aversy, které v úterý 20. listopadu přijedou představit do Polné.

6.11.2018

Sněhová nadílka míří do Jihlavy. Zatím ta festivalová

Jihlava - Zajímá vás, jak své svěřence trénuje bývalý reprezentant Ondřej Bank? Nebo chcete vědět, jak se jezdí na kole v mrazivých pustinách severní Kanady? Nebo byste raději dali přednost sjetí grónské řeky? To všechno a mnoho dalšího vám nabídne Snow film fest, který v úterý 6. listopadu postaví svůj základní tábor v jihlavském kině Dukla.

4.11.2018

Zdobené kroje, krásný zpěv. V Jihlavě se tančilo v rytmu folkloru

Jihlava – Barevné kroje, živá hudba a zpěv. Tak vypadalo sobotní odpoledne v jihlavském Domě kultury. Konal se tam totiž již devátý ročník celostátní přehlídky choreografií folklorních souborů.

3.11.2018

V Jihlavě se chystá kreativní výstava

Jihlava – O druhém listopadovém víkendu se v krajském městě uskuteční již sedmý ročník kreativní výstavy. Téměř padesátka vystavovatelů představí patchwork i další tvořivé disciplíny, například pedig, šustí, fimo, šperky, papírovou krajku, decoupage, ručně vyráběné svíčky, bílou výšivku, výrobky z rybích šupinek, drátování, látkové hračky a podobě.

30.10.2018

Vyšel nový sborník o umění a umělcích na Vysočině

Vysočina - Časopisů a sborníků věnovaných výtvarnému umění vychází u nás málo. K částečné nápravě nyní přispěla Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Vydala sborník s důvtipným názvem (z) Vysočiny umění.

30.10.2018

OBRAZEM: Mezinárodní festival dokumentárních filmů zná vítěze

Jihlava - Dvaadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava má za sebou slavnostní vyhlášení vítězů. V pondělí večer obdrželi ceny ti nejlepší ze všech sedmi soutěžních sekcí. 

29.10.2018

Jihlava se stala rájem pro milovníky dokumentů

Jihlava /FOTOGALERIE/ – Dvaadvacátý ročník jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) si navzdory typicky podzimnímu počasí nenechaly ujít tisíce návštěvníků.

26.10.2018

OBRAZEM: 100 let republiky připomínají i výstavy

Vysočina - Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila hned dva výstavní projekty k připomenutí 100. výročí vzniku Československa a dějinným událostem let 1938, 1948 a 1968.

23.10.2018

Ta hra mě fascinovala od prvního přečtení, říká o Plukovníku Švecovi Havelka

Jihlavsko – Legendární příběh o statečnosti a osobní oběti vojáka původem z Jihlavska opět ožívá, tentokrát na divadelním jevišti. V Národním divadle v Praze tento týden chystají premiéru hry Plukovník Švec. Za první republiky ji o rodákovi z Čenkova u Třeště, o plukovníku Josefu Jiřím Švecovi, napsal taktéž legionář Rudolf Medek.

20.10.2018

Filmový festival přilákal i odborníky mimo svět filmu

Jihlava – Vedle tisícovky filmových profesionálů zavítá do Jihlavy na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava také osmdesát osobností z různých oblastí mimo svět filmu.

14.10.2018

Filmař Jaroslav Šetek: Měsíc v objektu bez oken byla pro herce zkouška ohněm

Jihlava – Představte si, že se s partou lidí na celý měsíc zavřete do bývalé raketové základny, kde žijete v prostorách bez oken a kde se přenesete do ponurého světa po pádu civilizace, plného nestvůr a démonů. Tak přesně to je jeden z nezapomenutelných zážitků, který má za sebou filmař Jaroslav Šetek. S kamarády už několik let natáčí postapokalyptický film Drsný spasitel, na kterém spolupracoval i známý televizní moderátor Mikoláš Tuček. Jakou důležitou roli v příběhu sehrál, co je to festival Junktown a s jakými úskalími se potýkají amatérští filmaři, to všechno prozradí rozhovor s Jaroslavem Šetkem.

12.10.2018

OBRAZEM: Dvaadvacátý MFDF se blíží. Nabídne bohatý program pro děti

Jihlava – Malá venkovní restaurace před domem kultury, bohatý doprovodný program pro děti i více akcí v Horáckém divadle. To jsou novinky letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskuteční od 25. do 30. října. Letošní téma je Industry. Od pátku 12. října si mohou návštěvníci festivalu začít vyřizovat akreditace v Majáku, který najdou v horní části Masarykova náměstí. Otevřeno je ve všední dny od 10 do 17 hodin.

12.10.2018

Sto let republiky si filharmonie připomene ryze českým programem

Jihlava – Stému výročí vzniku samostatné republiky bude věnován slavnostní koncert, který jihlavská Filharmonie G. Mahlera pořádá v neděli 14. října v Jihlavě. Pro příznivce klasické hudby si tedy tentokrát připravila ryze český program. Koncert se uskuteční v domě kultury od devatenácti hodin.

11.10.2018

Anna K. bude před Vánocemi koncertovat i v Jihlavě

Jihlava - Datum pondělí 17. prosince by si měli do diáře poznamenat všichni fanoušci stálice české hudební scény Anny K. Do jihlavského domu kultury totiž přiveze své premiérové vánoční turné.

10.10.2018

Svatý Václav se představí týden před státním svátkem

Jihlava – Druhou premiéru sezony připravilo na sedmou hodinu večerní v sobotu 20. října Horácké divadlo Jihlava. Půjde o hru Svatý Václav.

10.10.2018

Maximum Power! Monkey Business míří do Soulu a bude to síla

Jihlava – Silný říjnový program nabízí jihlavský klub Soul. A to doslova. Hned v pátek 12. října totiž dorazí kapela Monkey Business se svým klubovým turné Maximum Power.

9.10.2018

Fotky světoznámého fotografa Roberta Vano uvidíte na jihlavském nádraží

Jihlava - Jsou gayové, jsou neslyšící, vychovávají společně slyšící dceru, kterou má jeden z nich z předchozího vztahu. To je jeden z příběhů z výstavy Jedna láska, jedno manželství světoznámého fotografa Roberta Vana, která míří do Jihlavy.

5.10.2018

Festival světla nabídne zážitkovou trasu centrem Jihlavy

Jihlava - Nejen Praha, ale už i Jihlava má svůj festival světla. V krajském městě Vysočiny se koná v pátek 5. a v sobotu 6. října. Návštěvníci si centrem Jihlavy projdou zážitkovou trasu s osmi stanovišti s unikátní multimediální show.

4.10.2018

Sklepáci do Jihlavy přivezou Výběr z Besídek

Jihlava - Výběr z Besídek. Tak se jmenuje přestavení legendárního divadla Sklep, které míří do Jihlavy. Zajít na něj můžete do Divadla Na Kopečku ve čtvrtek 18. října. Začátek je 19.30 hodin.

3.10.2018

V jihlavském DIODu nachystali filmový říjen

Jihlava - Měsíc říjen bude v jihlavském DIODu celý filmový. V pátek 5. října pozvou publikum na filmovou PechaKucha Night.

2.10.2018

Zaregistrují se zdarma. Týden knihoven je tu

Vysočina - Odstartoval Týden knihoven, který kromě řady výhod pro čtenáře přináší i spoustu doprovodných akcí.

28.9.2018

Studentka z Jihlavy připravuje další výstavu

Jihlava – Stále Tě znám. Tak se jmenuje výstava studentky Ilony Hájkové, která bude k vidění od pondělí 1. října do soboty 1. prosince v kavárně Do patra v Jihlavě. Lidé se tam seznámí s nejnovější abstraktní tvorbou mladé výtvarnice. Vernisáž se uskuteční 1. října od 17 hodin.

25.9.2018

V Telči ochutnáte dobroty ze Španělska nebo Japonska

Telč – Delikatesy ze Španělska, Argentiny i Japonska, typické české dobroty a mnoho dalších pochoutek si mohou lidé vychutnat už v sobotu 29. září. Kde? V Panském dvoře Telč. Od 11 do 17 hodin budou připraveny nejen ty nejlepší gastronomické zážitky na téma Podzimní sklizeň, ale i bohatý doprovodný program.

24.9.2018

Pavel Dorotka: Lákalo mě natočit horor, při kterém se lidi budou opravdu bát

Telč /ROZHOVOR/ - Před časem jsem napsala rozhovor o životě mého kamaráda Pavla Dorotky z Telče a filmových natáčeních, kterých se zúčastnil. Tehdy plánoval splnit si svůj sen a natočit vlastní film, což se mu podařilo. Jde o horor Tenebris. Jednu z rolí jsem si v něm zahrála i já.

21.9.2018

Zámek v Brtnici se otevře veřejnosti, nabídne Středověký jarmark

Brtnice – Renesanční zámek v Brtnici se v sobotu 22. září otevře veřejnosti, proběhne tam Den otevřených dveří s bohatým programem.

13.9.2018

V Jihlavě se chystá velkolepá oslava sta let republiky

Jihlava – Už zítra vypuknou v krajském městě velkolepé oslavy sta let republiky. V rámci akce s názvem Proletí 100letí se Masarykovo náměstí vrátí o sto let zpátky.

11.9.2018

Tisícročná včela: Boj o smysluplný život, rodinu a národ

Jihlava /RECENZE/ – Do nové divadelní sezony Horácké divadlo Jihlava vkročilo 8. září českou premiérou románu Tisícročná včela slovenského spisovatele Petera Jaroše. Více než pět set stránkový text do divadelní podoby přenesl a zúžil režisér Matěj T. Růžička spolu s dramaturgyní Simonou Petrů.

11.9.2018

DIOD zahájí osmou sezónu, je na co se těšit

Jihlava – Divadlo otevřených dveří (DIOD) v krajském městě vstupuje po prázdninové pauze do své osmé sezóny.

6.9.2018

Dny evropského dědictví na Vysočině otevřou na sedmdesát památek

Vysočina – Hlavní část každoročních oslav českých památek a kulturního dědictví se letos vůbec poprvé přesouvá do Havlíčkova Brodu. Čest zahájit celorepublikové Dny evropského dědictví tak po dlouhé době bude mít Vysočina. V rámci oslav, které budou probíhat od 7. do 9. září se veřejnost může těšit na řadu významných hostů.

5.9.2018

Kruh přátel hudby slaví 40. Připravil dva koncerty

Telč – Telčský Kruh přátel hudby v Telči slaví čtyřicátiny. Pro své příznivce si k výročí připravil koncert, který se uskuteční v pondělí 10. září od 19 hodin v sále základní umělecké školy. S programem děl J. Haydna, J. Iberta a A. Dvořáka Prague Philharmonia Wind Quintet.

4.9.2018

Památky v Jihlavě bude možné navštívit bezplatně

Jihlava – V sobotu 8. září proběhne Den otevřených dveří památek. Návštěvníci budou moci nechat své peněženky doma, vstup do jihlavských kulturních památek a institucí se totiž již tradičně platit nebude.

2.9.2018

Nejmladší člen Horáckého divadla v angažmá končí. Vydržel pouhý rok

Jihlava – Nová sezona v Horáckém divadle (HDJ) přináší také personální změny. V angažmá skončil nejmladší člen souboru, na jevišti se objeví dvě nové tváře.

22.8.2018

Horácké divadlo představilo svůj program

Jihlava – Devětasedmdesátou sezónu zahájí Horácké divadlo premiérou adaptace románu Tisícročná včela od Petr Jaroše. Premiéru avizovali na sobotu 8. září, kdy v divadle proběhne zároveň i den otevřených dveří.

22.8.2018

Nadšenci aktualizovali Havlovu hru. O výsledek se podělí na žďárském zámku

Žďár nad Sázavou – Členové divadelního spolku GT Hlinsko připravili vlastní pojetí hry bývalého prezidenta Václava Havla Vernisáž. Zájemci budou mít možnost posoudit výsledek jejich snažení v pátek v podvečer od šesti hodin ve žďárském zámku. Vystoupení bude na druhém nádvoří, vstupné je dobrovolné. Verze představení hlineckých ochotníků sice z té původní vychází, jdou však při tom do značné míry vlastní cestou.

13.8.2018

Sedmnáctý ročník pacovského festivalu je věnován vodě

Pacov – Poděkováním vodě, která pramení na vrchu Stražiště, ukončí festival Pacovský poledník svůj program. Ještě předtím ale nabídne bohatý program se spoustou skvělých interpretů. Organizátorka festivalu se rozhodla podpořit především pacovské a okolní podnikatele, příchozí tedy budou mít možnost ochutnat pacovské pivo z domácího pivovaru nebo lahůdky z kavárny Jankl. Pro návštěvníky festivalu je k dispozici stanové městečko v zámeckém parku.

13.8.2018

Třebíčská Podzámecká niva se vrátí do středověku, blíží se slavnost Tří kápí

Třebíč – Historické oslavy zápisu třebíčské baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti na seznam světového dědictví UNESCO se blíží. Letos proběhnou od pátku 17. srpna do neděle 19. srpna. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, středověké historické městečko, velký historický průvod, ohňostroj a na další atrakce nejen pro malé hosty.

12.8.2018

Na zámku v Dukovanech bude znít violinofon, kornet a suzafon

Dukovany - Olga Bímová, Anna Vávrová a Petra Kohoutová. Hned na první dobrou si pod jejich jmény asi málokdo vybaví něco konkrétního. Když se však řekne Sestry Havelkovy, máme hned jasno – malebná 20. a 30. léta minulého století, elegance, swing. Do světa jazzové a taneční hudby zvou dámy s patřičnou dávkou dobové nostalgie i elegance a troškou humorné nadsázky své publikum už více než třicet let. Navštívit vystoupení Sester Havelkových budete mít možnost v neděli 12. srpna v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského na zámku v Dukovanech.

10.8.2018

Co bolí to prebolí, zopakuje Miro Žbirka na festivalu

Jaroměřice nad Rokytnou /ROZHOVOR/ - Zlatý slavík z roku 1982, interpret hitů Biely kvet, Atlantída či Co bolí to přebolí. V posledních letech nahrává svá alba v Londýně a nové chystá vydat letos na podzim. Na den přesně po šesti letech se 11. srpna Miro Žbirka vrátí se svým symfonickým projektem na Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského do Jaroměřic nad Rokytnou.

10.8.2018

OBRAZEM: Hansarda publikum ocenilo nekončícím potleskem

Telč – Fronta čekajících až téměř do poloviny telčského náměstí Zachariáše z Hradce. Tak vypadalo telčské náměstí půl hodiny před začátkem vyprodaného čtvrtečního koncertu irského zpěváka Glena Hansarda s irskou kapelou na nádvoří Státního zámku Telč.

7.8.2018

Přestat mířit na sebe. Mířit k sobě. Heslo Tomáše Kluse

Valeč /ROZHOVOR/ - Mohlo to vypadat na závratnou sportovní kariéru, kdyby si nezranil koleno. Tehdy mladý nadějný pětibojař Tomáš Klus sáhl po kytaře a rozhodl se ze sebe vše, co nosí v duši, vyzpívat. Protože vsadil na upřímnost a k publiku přistupoval vždy s pokorou, jeho písničky si brzy našly své publikum.

3.8.2018

OBRAZEM: Houslista Jan Hrubý dostal dárek k narozeninám

Náměšť nad Oslavou - Sedmdesátku sice fenomenální houslista Jan Hrubý oslaví až před koncem roku, gratulace k narozeninám dostává už nyní. Na koncertě v Náměšti nad Oslavou obdržel od pořadatelů krom kytice i ručně zdobenou lahev slivovice.

1.8.2018

V Galerii Čertův ocas vystavují noví členové skupiny Stir up

Mohelno - Výstavu svých nových členů uspořádala Skupina Stir up v Galerii Čertův ocas v Mohelském mlýně pod titulem Pět nových zrcadel. Pětka vyjadřuje počet nových členů skupiny, ale je bezděčným surrealistickým přeludem, vystavující jsou totiž jen čtyři.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT