Popřel, že by rada kraje vyjednávala s primátorem Jihlavy o změně místa její výstavby. Informace o přemístění krajské knihovny do metropole Vysočiny rozvířila na počátku měsíce havlíčkobrodskou veřejnost. Jako jediná v Česku sídlí Krajská knihovna Vysočiny mimo krajské město, v nevyhovující budově městské knihovny. Bylo to politické rozhodnutí zastupitelů z dob, kdy někteří lidé iniciovali odtržení Havlíčkobrodska od kraje Vysočina.

„Kraj nechal na počátku roku kvůli žádosti o peníze z evropských fondů vypracovat předběžnou studii proveditelnosti stavby knihovny, aby měl jistotu, že je získá,“ vysvětlil hejtman. Dříve si ji zpracovat nenechal, protože ji nepotřeboval. Doufal, že investici, tak jako v jiných krajích, podpoří stát. Ze zpracované studie podle hejtmana ale vyplynulo, že některé kapacity knihovny by v někdejším okresním městě nebyly naplněny. Budovat se měl například sál se 120 studijními místy.

Vedení kraje se však nepřiklonilok přemístění stavby knihovny do krajského města, ale nechalo zpracovat další expertní posudky, jak kapacitu knihovny v dosavadním sídle lépe naplnit, aby byl její budoucí provoz vůbec efektivní. Jedině tak může projekt získat potřebný počet monitorovacích ukazatelů pro zisk peněz z EU, uzavřel hejtman.

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) novinářům na počátku měsíce sdělil, že město je připraveno učinit vstřícné kroky k výstavbě či fungování krajské knihovny v Jihlavě. „Argumenty jsou logické - krajská knihovna by měla být v krajském městě, které je uprostřed kraje. Navíc je zde kamenná vysoká škola a městská knihovna na vysoké úrovni. Město jí dává ročně deset milionů, které by mohly posílit rozpočet krajské knihovny,“ uvedl tehdy Vymazal. Kraj už učinil první kroky k její výstavbě v Havlíčkově Brodě.

Odborníci v listopadu vybrali vítěze veřejné architektonické soutěže. Letos úřad zahájil práce na přípravě projektu pro čerpání peněz z EU a v nejbližší době zadá zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení. Knihovna by se měla stavět v areálu nemocnice, náklady se odhadují na zhruba 175 milionů korun.