Někteří skalní příznivci Zrzavého nejsou přesunem obrazů z Telče nadšeni. Množství obyvatelé města však přesun výtvarných děl vůbec nezaznamenalo.
„Ještě jsem o tom neslyšela, byť tam zrovna můj děda pracuje. Už je to přestěhovaný? To mě mrzí, protože mám obrazy pana Zrzavého doma,“ podivovala se včera Jana Mikešová, která v Telči bydlí. „Je to škoda, ale když je to půjčený a vrátí se to, tak by to vlastně nemělo vadit,“ domnívá se Mikešová.

„Slyšela jsem o tom, protože pracuji na infocentru. Je to rozhodnutí Milana Knížáka jako ředitele Národní galerie, které ty obrazy patří a pokud se budou restaurovat v Praze tak je to jedině dobře,“ doufá Helena Doskočilová z infocentra. Podle ní je to propagace obrazů i mimo město. „Pokud se do Telče zase vrátí zpátky, naláká to zase další návštěvníky k nám,“ dodává Doskočilová.

O kolik obrazů se celkem jedná? Jde o 49 originálů, které jsou majetkem Národní galerie. Ta od září chystá průřez celoživotním dílem Zrzavého ve Valdštejnské jízdárně Pražského hradu.

„Obrazy budou restaurovány a vyčištěny a koncem příštího roku by se měly navrátit zpět do Telče,“ řekl kastelán telčského zámku Bohumil Norek.
V Telči jsou v Galerii Jana Zrzavého obrazy již devatenáct let. Galerie se však nezavře, ale pro letošní rok se chystá od května výstava obrazů malíře Pavla Brázdy, která tam zůstane jen přechodnou dobu na tři měsíce.

„Další výstavu budeme pořádat my sami. Chystáme průřez vývojem zbraní. Vystaveny budou zbroje, brnění, palných zbraní, sečných zbraní. Tato výstava zde bude i během příštího roku,“ vyjádřil se kastelán.