„Výstava vznikla proto, že já sám jsem to zažil. Je to výstava nejen o hudbě, ale o celém životním stylu šedesátých let minulého století,“ říká o výstavě autor, který sesbíral kolem tisícovky předmětů a sestavil je do smysluplného projektu. Předměty nesbíral jen v Čechách, ale musel se vydat i do zahraničí, kde je skupoval a směňoval po bazarech, aukcích či v soukromých sbírkách.

Šedesátá léta byla obdobím protestu proti společnosti. V tehdejším Československu vládl totalitní režim, ve světě se protestovalo proti válce ve Vietnamu. K tomu patřilo požívání drog, kouření marihuany, psychedelie, dlouhé vlasy a zvonové kalhoty, hippies, a pop art. Toto vše se odráželo v tehdejší tvorbě umělců.

Jedním z nejzajímavějších artefaktů výstavy je plakát na americký hudební festival Woodstock, Frank Zappa na záchodě či barevné vinilové desky, kterých je na světě jen pár desítek kusů.

Sbírka stále není úplná, a jak říká její autor: „Stále přibývají nové a nové exempláře a výstava se v průběhu svého trvání rozšiřuje.“ Výstava Papež kouřil trávu parafrázuje ve svém názvu Písničku Davida Peela. Stěžejní osou celého projektu je hudba, která byla pro generaci šedesátých let formou komunikace a revolty.

Proto na výstavě dá shlédnout grafický design té doby v plakátech, gramofonových deskách, časopisech či hudba a filmy z té doby. Ojedinělý projekt je putovní. Milovníci šedesátých let ho mohli zhlédnout v Praze, v Brně a Olomouci. V Jihlavě bude do 6. května. Pak poputuje do zahraničí.