Po zelené turistické značce je to ke studánce Emanuele asi jeden a půl kilometru. Jméno dostala po svém objeviteli. „Já jsem studánku asi před dvaceti lety náhodně objevil, byla zapadaná listím a tak jsem ji obnovil,“ uvedl Emanuel Tomek, člen ochránců přírody Jihlava. „Podle střepů, které jsem tam objevil, by to mohla být studánka, která fungovala už ve středověku,“ myslí si Tomek.

Zhruba po půl hodině cesty se v lese objevuje Emanuela. „Otevírání studánek je tradice, kterou držíme už deset let . Podle rozboru byla voda zhodnocena dobře,“ objasnil člen ochránců přírody Karel Holub.

Nejmladší člen výpravy, tříletý Štěpánek z Jihlavy byl pověřen, aby symbolickým klíčem studánku otevřel. „Já odemykám studánku,“ zvolal malý blonďáček. Poté se za bouřlivého potlesku pokřtil druhý díl knihy Studánky a prameny v okrese Jihlava, kterou vydali právě členové ochránců přírody. „Pan Holub mě poprosil, abych knihu pokřtil. Otvírání studánek je moc pěkná tradice,“ uvedl Milan Macháček z Jihlavy.

Na otevírání Emanuely byl pozván také jako hudební doprovod vítěz loňské Porty, kapela Epidemie. Po pár písních se milovníci přírody odebrali zpět, aby poseděli u ohně a zakončili příjemně strávené odpoledne.