VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Milošem Formanem se občas bojíte, že ničíte čas druhých

TŘEŠŤ - Zahrál si premiéru v Národním divadle v Praze pod režijním vedením Miloše Formana. Společnost Petru Píšovi, kováři z Třeště, dělal v jazzové opeře Dobře placená procházka například také Jiří Suchý.

2.5.2007
SDÍLEJ:

Vlevo Jana Malá v roli Vanilky, vpravo Petr Píša v roli Advokáta.Foto: Irena Vodáková

I proto možná říká: „Nevím, kdo by mi mohl nabídnout něco víc.“ Lídr kapely Zatrestband dostal v buffopeře Dobře placená procházka, kterou napsali Jiří Šlitr a Jiří Suchý v roce 1965, roli advokáta.

Jak se vám hraje?
Je to panáček, který je kam vítr tam plášť. A chce se uvelebit hlavně tam, kde cinkají mince. Skýtá to krásné příležitosti k hraní. Advokát je opravdu figurka.

Kdo účinkoval na premiéře?
Na první premiéře jsem hrál roli advokáta já a na druhé můj alternátor Tomáš Trapl. Tetu Brockefellerovou hrála Zuzana Stivínová, Uliho Petr Stach, který je původem z loutkárny z DAMU, Vanilku - Jana Malá z vinohradského divadla a listonoše sám autor Jiří Suchý.

Jaké se vám stálo na jevišti po vaší premiéře?
Krásně. Co si víc můžu přát, když tam lidí stojí a lítá tam opona vícekrát za sebou a lidi přes čtvrthodinu tleskají.

V kolika obrazech tam zpíváte?
Jsem tam skoro furt. Je tam pět sólistů a já jsem ten, který komunikuje se všemi. Najdete jen pár obrazů, v kterých nejsem na jevišti.

Hrajete ve všech představeních?
Všichni máme alternátory a je to asi nutné. Kdyby se někomu něco stalo, mohlo by to ohrozit celé představení, které skýtá příležitost pro spoustu lidí.

Kolik představení odehrajete vy osobně?
Mám jich devět, celkem je pětadvacet repríz.

O čem je Dobře placená procházka?
O penězích a o lásce. Nebo o lásce a o penězích? Dva mladí lidé se rozvádějí a přichází mezi ně advokát. Do toho vstupuje pošťák s inzerátem, že jejich teta z Liverpoolu jim vzkazuje, že odkazuje jejich dítěti milión liber. A pak už se to začne motat.

Co je to vlastně buffopera?
Bláznivá, komická opera. Slovo buffa pochází z italštiny a přesně znamená fraška či druh komické opery.

Prý je opera vyprodaná, do kdy se bude hrát?
Jde o projekt a projekty mívají většinou jen pár repríz. V této sezoně se na operu už skoro nelze dostat, ale je předpoklad, že kvůli velkému diváckému zájmu se představení prolne i do další sezony.

Jak se člověk dostane k takovém roli?
Čirou náhodou. Od roku 1998 znám bratry Formany, dělali se mnou v Třešti poprvé festival Cihelna. Před rokem jsem zvučil Matějovi Formanovi vernisáž a on mi řekl: „Zůstaň přes noc, ráno se nasnídáme a ukážu ti něco v divadle“. Dotáhl mě do divadla na druhé kolo konkurzu. Tam jsem jim zazpíval, natočili mě na video a poslali za vodu do Ameriky do Connecticutu tátovi Miloši Formanovi. Ten si mě pozval na třetí kolo. To bylo třídenní a pak už se to se mnou vezlo.

Co spolupráce s Milošem Formanem?
To bych musel vyprávět tři hodiny! Je to srdcař, všechno mu jde od srdce. Nejde pro zakřičení, nebo pro razantní reakci daleko, ale stejně tak umí být velmi lidský. Když zařve, jde z něho pořádnej strach. V tu chvíli má člověk obavu z toho, že ničí čas, který je ke zkoušení vymezen.

Že tím, že něco nezvládl, neudělal nebo prostě popletl, ničí čas druhých. Nesmí se plýtvat časem, který je vyměřený pro zkoušku. Původním záměrem bylo zkoušet alternace odděleně, aby každá skupina mohla nabídnout divákům něco jiného. Protože ale druhá skupina nevěděla o změnách, které se udělali s tou první, po měsíci jsme se sjednotili a začali na zkoušku chodit všichni.

Chyba není problém, problém byl neudělat již domluvené, postavené, naaranžované. To je pro Formana neodpustitelné. Miloš Forman říkal, že pro něj je film jednodušší, protože ve chvíli, kdy se mu podaří natočit obrázek, tak si ho uchová a už si ho jen hýčká střihem. Ale v divadle to takhle nejde. Tam se to jeden večer povede a druhý den ne.

A s panem Jiřím Suchým?
Je to strašně hodný kultivovaný pán, který má prostě rád češtinu a umí to dát najevo. Je to bezesporu setkání s legendou.

S operou se chystáte do ciziny, kam zamíříte? Budete se muset učit zpívat i jiném jazyce?
Celé je to dělané v koprodukci s operou ve Valencii ve Španělsku. Takže teď jedeme do Valencie. Zpíváme v českém jazyce a běží tam titulky. Opera se vždycky zpívá v jazyce, ve kterém vznikla.

Přihlásíte se do nějakého dalšího podobného hudebního projektu?
Ne. Nechci se tím živit. Strávím teď čtyři měsíce v nějaký síni, kde jsem si donedávna nedokázal představit, že vydržím aspoň jeden den.

Jak všechno snoubíte se svoji hlavní profesí, kovařinou a s dalšími hudebními aktivitami se Zatrestbandem?
S kapelou jsem udělal všechno proto, abych neošidil hraní. Omezilo se jen trochu zkoušení, to musím přiznat. A teď jdu zase zpátky do kovárny a tu pauzu, která nastala budu brát jako ozdravnou. Jakoby si člověk jen odskočil.

Petr Píša
- narodil se v roce 1965, ve stejném roce měla premiéru swingová opera Dobře placená procházka
- vyučil se seřizovačem textilních strojů
- současnou profesí je stále mistrem kovářem (od roku 1990)
- vychoval swingový orchestr Tutti (vznik 1996)
- dnes kapelník a zpěvák kapely Zatrestband s více než jednadvacetičlenným obsazením, pěticemi trubek, saxofonů i trombonů a repertoárem od Ježka přes Gershwina, Ellingtona, muzikálové hity až po Leoše Janáčka
- od roku 1997 organizuje taneční večery pod názvem Tančírna. Dodnes se takových Tančíren odehrálo v Třešti a jinde přes šedesát s hosty, jako jsou Ilona Csáková, Dan Bárta, Laura a její tygři nebo Karel Černoch.
- od roku 1998 organizuje jednou za dva roky třešťský divadelně-hudební festival Cihelna

2.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha - prac. Polná. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč, mzda max. 88 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Zahradní č.p. 572, Polná. Nástup možný ihned., Informace o pracovním místě: obsluha zařízení operačního střediska, kamerového systému, zabezpečovacího systému a PC, ostraha objektu, obchůzky, kódování, kontrola objektů kontrola osob vstupujících do objektu, zamezení vstupu neoprávněným osobám pravidelné obchůzky. , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP) , Prac. poměr na dobu určitou., Kontakt: 723 612 506, prace@forcorp.cz. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. tkz polná spol s.r.o., Zahradní, č.p. 572, 588 13 Polná. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha pálícího automatu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Strojírny podzimek, s.r.o., Čenkovská, č.p. 1060, 589 01 Třešť. Informace: Markéta Kalábová, +420 567 234 140.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník/pracovník v sociálních službách Centrum U Větrníku Jihlava. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Specifické požadavky: , - odpovídající kvalifikace pro výkon činnosti v sociálních službách podle zákona č.108/2006 Sb., - osobnostní předpoklady pro práci s cílovou skupinou služby, komunikační dovednosti, - zkušenosti s prací s cílovou skupinou a s terénní prací výhodou, - časová flexibilita, Obecné předpoklady: , - trestní bezúhonnost , - zdravotní způsobilost , - znalost práce na PC (MS Office), - řidičský průkaz skupiny B , - kreativní přístup k práci, Písemné přihlášky do výběrového řízení obsahující stručný životopis a motivační dopis vč. souhlasu s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely výběrového řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů zasílejte do 9. 5. 2018 na adresu Oblastní charita Jihlava - Centrum U Větrníku, Jakubské nám. 2, 586 01 Jihlava nebo na e-mail vladislava.ruzickova@jihlava.charita.cz. Možnost nástupu dle dohody., Bližší informace podá PhDr. Daniela Haubertová, vedoucí adiktologických služeb OCHJ, tel.: +420 736 523 655., Výběrové řízení proběhne dne 15. 5. 2018. O podrobnostech týkajících se přijímacího pohovoru a jeho harmonogramu budou vybraní účastníci informováni.. Pracoviště: Diecézní charita brno - centrum u větrníku, U Větrníku, č.p. 862, 586 01 Jihlava 1. Informace: Daniela Haubertová, +420 736 523 655.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Vzdělání v oboru stavebnictví (pozemní stavby, zedník, zednické práce) příp. v jiném technickém oboru, avšak vzdělání mimo obor musí být nahrazeno min.2-letou praxí v oboru stavebnictví (zedník, zednické práce).. Pracoviště: Podzimek a synové s.r.o., Váňovská, č.p. 528, 589 01 Třešť. Informace: Žaneta Zemanová, +420 567 129 540.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Onkologické centrum v Jihlavě se dočká zásadní modernizace

Fotbalisté HFK Třebíč (v červeném) nestačili ve 22. kole divize D na Tasovice (na snímku). "Je vidět, kde jsou soupeři a kde my, výkonnostní rozdíl tam prostě je," uznal třebíčský trenér Petr Vašíček.
14

Žďár už nevede divizi, první je Vrchovina

Na poli u Dobronína našli dělostřeleckou minu

Dobronín – Podezřelý předmět tento týden objevili zemědělci během práce na poli v katastru obce Dobronín. Nález ohlásili policii před desátou hodinou ranní v úterý 24. dubna.

Jeviště DKO bude patřit romským tanečníkům

Jihlava – Přibližně třicet tanečních skupin z celé republiky se v pátek 27. dubna odpoledne sejde v jihlavském Domě kultury (DKO), aby divákům a porotě předvedly romské tance. V závěru jedenáctého ročníku této soutěže Amen khelas opět vystoupí český zpěvák Jan Bendig.

Prvňáčků přišlo letos k zápisu nejméně za osm let

Jihlava – V září do lavic jihlavských základních škol usedne o něco méně prvňáčků, než tomu bylo minulý rok. Všechny děti se ale bez problémů dostaly do škol, které pro ně rodiče vybrali.

Reborn vyšperkoval reprezentaci pěti medailemi

Innsbruck – O víkendu se znovu potvrdilo, jak je Reborn club úspěšný a že se mu v posledních letech náramně daří.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT