„Návštěvníci si mohou prohlédnout kolem 25 Chittusiho obrazů, které zapůjčilo několik galerií z celé republiky,“ řekl ředitel galerie Aleš Seifert.

Výstavu pořádá OGV společně s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě ke 160. výročí Chittusiho narození. Raritou výstavy je podle Seiferta prezentace zřejmě největší Chittussiho olejomalby Pohledu na Prahu ze Strahova s rozměry 310 krát 400 centimetrů, který je umístěn na zámku v Kolodějích u Prahy.

„Obraz by se do galerie nevešel. Kurátorka výstavy se proto rozhodla zprostředkovat ho divákům promítáním na zeď ve skutečné velikosti," uvedl Seifert.

OGV vypsala už loni na podzim soutěž o propagační materiály k výstavě. Práce studentů jihlavské grafické školy, které Chittusiho výstavu doplňují, najdou návštěvníci v jedné z místností v OGV na Masarykově náměstí. Výstava potrvá do 2. září.

Antonín Chittussi (1847 až 1891) se narodil v Ronově nad Doubravou. Po nuceném odchodu z akademie se začal zajímat o krajinomalbu. Postupně se stal mistrem plenérové krajiny a citlivým malířem přírodní nálady. Jeho dílo se stalo známým až po jeho smrti.