Dílny povedou umělečtí profesionálové, šikovní amatéři i samotní vystupující z hlavního pódia. Hudební, taneční, výtvarné a pocitové dílny, odborné přednášky a kurzy tvoří projekt Hnízdo múz. Je sestaven tak, aby se odehrával v době mimo hlavní koncerty, řekl organizátor festivalu Michal Schmidt.

"Návštěvníci si mohou vyrobit šperk nebo hrneček, zazpívat, zahrát si divadlo nebo napsat báseň," vybral z řady možností Schmidt. Lidé si mohou zkusit tkaní na ručních stavech, kování nebo smaltování. Vokální dílny s hvězdami world music se uskuteční v kapli sv. Anny. "Některé dílny se pravidelně opakují každý den, jiné jsou tvořeny navazujícími lekcemi a některé proběhnou jen jednou," doplnil Schmidt.

Festival se uskuteční 21. až 28. července v prostorách náměšťského renesančního zámku. Pro rodiče s dětmi, kteří chtějí sledovat večerní koncerty, zavedli organizátoři i letos úspěšnou službu hlídání dětí. Večerní hlídání probíhá v prostorách Špitálku, kde zodpovědná osoba převezme děti na dobu hodinu před začátkem koncertu. Dítě musí mít s sebou spacák a svačinu, hlídání je za poplatek 30 korun.

Hlavním tématem letošního ročníku je Vysočina s podtitulem O drsnosti a srdečnosti v životě a muzice. Podle dramaturga Michala Schmidta se mezi účinkujícími objeví ve větší míře než v minulosti řada hudebních skupin ze Skotska, Irska a Anglie. Diváci se mohou těšit například na norskou hvězdu Mari Boine, irskou skupinu Sliotar, slovenský Pressburger Klezmer Band či skotskou kapelu Salsa Celtika.

V jednom z tematických dnů by návštěvníci měli uslyšet například horňáckou a valašskou muziku, ale také kapely z Kavkazu nebo z okolí pohoří Atlas. "Folkové prázdniny opět navštíví mimořádné světové a české hudební osobnosti," dodal Schmidt.