To je jen stručná a fádně vypadající nabídka v pořadí už dvaadvacátých Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Ve skutečnosti je tento jeden z nejlepších letních festivalů u nás opravdovou časovanou bombou. A vybuchne už v sobotu.

Celý festival se ponese v jednom duchu. Tématem je tentokrát Vysočina: O drsnosti a srdečnosti v životě a muzice. Představí se muzikanti z hornatých a drsných krajů, návštěvníci uslyší i hudbu z tradic a kořenů nelehkého života.

Program festivalu:
klikněte pro větší obrázek

Jedinou chystanou změnou je prostředí, v němž se budou odehrávat večerní koncerty. Z důvodu rekonstrukce zámeckého nádvoří letos proběhnou v zámeckém parku.

Perlou bude hned úvodní sobotní koncert. K dychtivým divákům v 19 hodin dorazí mimořádná zpěvačka irských a skotských lidových písní KATKA GARCÍA, o jejíž hudební doprovod se postará Luboš Malina se svou kapelou.

V druhé části večera vystoupí jedna z nejrespektovanějších osobností world music, norská zpěvačka MARI BOINE. Tvorba této pozoruhodné umělkyně je velmi úzce spjata s kmenem Sámiů a jejich joikováním – zpěvem, který napodobuje zvuky přírody a jiné expresivní projevy. Boine se ovšem nezaměřuje jen na pouhé napodobování tradičního joikování, ale kombinuje tuto techniku zpěvu s mnoha jinými hudebními vlivy. Její hudba se prolíná s křesťanskými chorály, jazzem, rockem, taneční elektronikou a osobitým básnictvím.

Nebudou chybět amatérské skupiny

Vedle známých folkařských jmen, jako je třeba Jiří Pavlica, Hradišťan či Jablkoň, se v programu objeví i účinkující z řad amatérských písničkářů a skupin. Těm bude už tradičně patřit pět odpolední na Open scéně v kapli svaté Anny ve Špitálku. Pořadatelé věří, že úroveň této samostatné odnože Folkových prázdnin bude stejně dobrá, ne-li lepší než v letech minulých.

Folkovky však nenabídnou jen zážitky hudební. Zajímavým může být pro návštěvníky i projekt Hnízdo múz. Pod tímto názvem se ukrývá na sto padesát výtvarných, hudebních, tanečních, poetických a filmařských dílen, tzv. workshopů pro dospělé i děti. Zaplaví nejen park, ale i mnohá další místa a ulice města.

A co je ještě připraveno? Pod vedením vynikajících houslistů Stana Palúcha ze Slovenska a Haralda Haugaarda z Dánska se pokročilým houslistům otevře hudební dílna Evropou s houslemi, v níž se vydají na vzrušující setkání s lidovou hudbou od Rumunska po Skandinávii.

Na sobotním slavnostním zahájení vystoupí:

KATKA GARCÍA - je výtečnou interpretkou písní s keltskými kořeny. Její životní pendlování mezi Irskem a Prahou napomohlo autenticitě vnímání ostrovních předloh. Na Folkových prázdninách se představí s hudebníkem Lubošem Malinou v projektu GARCÍA. Luboš Malina, banjista, hráč na irské píšťaly a dlouholetý parťák Roberta Křesťana se tentokrát v komorní sestavě rozhodl podpořit hlas zpěvačky Katky Garcíi, bývalé členky kapely Dún an Doras. Katku García lze díky skladbám, jenž ráda přebírá, bez váhání přirovnat k Angličankám Kate Rusby, Bill Jones nebo k irské zpěvačce Cara Dillon. Vedle vyjímečných hlasů mají s Katkou společné ztišené, křehce komorní, vnitřně prožité vnímání převzatých písniček, v nichž nacházejí osobitý prostor k sebevyjádření, protože vlastními šetří jako s šafránem.
Zdroj: Umělecká agentura David Němeček

MARI BOINE - má sice norské občanství, pouze ale proto, že se narodila v norské části Sámilandu neboli Laponska. Tvorba norské umělkyně je velmi úzce spjata s kmenem Sámiů a jejich joikováním – zpěvem, který napodobuje zvuky přírody a jiné expresivní projevy. Mari Boine se ovšem nezaměřuje jen na pouhé napodobování tradičního joikování, ale kombinuje tuto techniku zpěvu s mnoha jinými hudebními vlivy. V její hudbě se prolíná joik s křesťanskými chorály, jazzem, rockem, taneční elektronikou a osobitým básnictvím. Přirovnání k novodobé šamance se nikdy nebránila. V její hudbě sice nalezneme prvky spirituality tradičního extatického joikování, dědictví sámijských šamanů nicméně chápe především ve smyslu vzájemného duchovního propojení s přírodou.
Zdroj: Muzikus.cz