I přesto, že je čas dovolených, si čtenáři do knihoven cestu najdou a neodolají vypůjčení nějaké pěkné knížky. Nebo se přijdou předzásobit před dny volna, které je čekají.

„Návštěvnost čtenářů je letos poměrně velká,“ podotkla telčská knihovnice Marie Masárová. „Vypůjčit si knížky chodí hlavně dospělí, ale kupodivu i docela dost dětí,“ dodala.

Půjčování je hodně ovlivněno počasím. „O prázdninách je návštěvnost obecně trochu nižší. Ale když bylo předminulý týden ošklivě, čísla návštěvníků, kteří knihovnu vyhledávali, se pohybovala na stejné úrovni jako v běžném školním roce,“ uvedla ředitelka jihlavské městské knihovny Jarmila Daňková.

„Když prší, nechodí lidé ven a raději si přečtou knížku. Když je naopak velké teplo, tak je také lepší zůstat doma a radši si něco přečíst,“ vysvětlila Marie Masárová.

O prázdninách se objevuje na čelních místech žebříčku popularity trochu jiný druh žánru než jaký je obvyklý po zbytek roku.

„Vyhledávaná je hlavně oddechová literatura, cestopisy, cestovatelský průvodce či knížky věnující se koníčkům,“ vyjmenovala Daňková. „Oblíbené jsou také historické romány a detektivky. Děti si dokonce půjčují i školní četbu. Asi chtějí získat náskok,“ usmála se Masárová.

Ani veřejný internet nezůstává v létě nevyužívaný. „Na internet chodí hodně lidí. Oproti normálnímu stavu, ale přichází daleko více cizinců, pro které je připojení k síti v jejich domovině běžnou záležitostí,“ uzavřela Jarmila Daňková.