Ve středu kolem 16. hodiny začaly ve Smetanových sadech u kostela Svatého Ducha shlukovat hloučky malých agentů. Letošní cíl mise zněl jasně: „Donést vzácnou tekutinu!“

O čtvrt hodiny později už na trasu vyráželi první z tajných agentů. „Strašně se na hru těším, něco podobného podnikám poprvé,“ vyhrkl své dojmy těsně před startem desetiletý Jakub Šimek z Jihlavy, který se na trasu vydal se svou maminkou.

„Myslím si, že je to skvělé odreagování pro děti. Nám to doporučila známá z práce,“ přitakala synovi maminka Klára. Na trať se v časových odstupech vydávali postupně dvou– i vícečlenné hlídky.

Prvním úkolem malých závodníků bylo podle mapy, kterou dostali na začátku, dojít do tajemného podzemí a tam získat další informace. Cesta vedla přes Masarykovo náměstí a přilehlé ulice až k veřejnosti nepřístupnému vchodu do podzemí na Brněnské ulici.

Trasa však byla plná zloduchů, kteří agentům bránili v jejich poslání. Koho zlý padouch dopadl, skončil na pár minut uvázán u stromu nebo třeba u odpadkového koše.

Pomocí baterky získali závodníci v podzemí fotografii muže v zelené masce, kterého museli najít. Když ho našli na „horním“ náměstí a sdělili tajné heslo, každému vydal nádobu s vzácnou tekutinou.

I tady však byl malý háček. Nádoba byla děravá a tekutina z ní pomalu unikala. Agenti se tedy co nejrychleji a nejkratší cetou museli dostat zpět na svou základnu ve Smetanových sadech, kde pro ně hra skončila.

Letošního ročníku se zúčastnilo na čtyřicet malých agentů. „Akce je úspěšná, jeden rok jsme měli i šedesát závodníků,“ řekl ředitel neziskové organizace Michal Rod. „Hra není věkově omezena, avšak dítě by ji mělo pochopit,“ dodal.