Během svého letního turné, jehož součástí je i koncert ve Žďáře nad Sázavou, se skupina Celula New York v čele s Laco Deczim představuje v novém složení.

„Základní čtveřici kromě trumpetisty Laca a jeho syna Vajca Dezciho za bicími tvoří japonský baskytarista Noboru Kinukawa, který vystřídal Steva Clarka, a usměvavý klávesista Eric Meridiano, původem Francouz, který nahradil Waltera Fischbachera,“ vyjmenoval současné i dřívější obsazení Antonín Neubauer, vedoucí hudebního sdružení Musicus, které koncert pořádá.

Přestože se Laco Dezci zřejmě natrvalo usadil za „Velkou louží“, do svého rodného Česko-Slovenska pravidelně přijíždí na koncertní šňůry. Kromě velkých měst nezapomíná ani na ta menší. „Tady v Evropě máme to štěstí, že na nás vždycky přijde dost lidí. V Americe je to trochu jiné. Kapel je hodně a scéna je roztříštěná,“ porovnal vystupování na obou kontinentech Deczi.

Jeho hudební styl není snadno definovatelný: vedle tradice jazzu padesátých let se v něm odráží řada hudebních vlivů, které nemají vždy jazzový původ, například latinskoamerická taneční hudba.

Deczimu, jenž se kromě hudby věnuje i výtvarnictví, by sotva někdo hádal blížící se sedmdesátku. „Možná i proto, že se obklopuje mladými muzikanty, mezi nimiž se na pódiu i mimo něj pohybuje nikoliv jako hlavní celebrita, ale jako rovnocenný partner.

„Hlavní slovo má po hudební stránce Laco, ale nechává nám spoustu prostoru na improvizaci. Vždycky někomu z nás předá slovo a ustoupí do pozadí, po chvíli se zase vrátí a zapojí se do hry,“ říká Noboru, hráč na šestistrunnou baskytaru.

Návštěvníky čeká po víkendu nejen kvalitní hudební zážitek. Na žďárském koncertu hudebník představí také svoji knihu, kterou si posluchači budou moci na místě zakoupit.