Letošní novinkou budou dva průvody namísto jednoho. Svatý Martin s družinou jako tradičně vyjede od Brány Matky Boží. Od radnice pak ve stejný čas vyjde druhá skupina, v níž budou radní, mezi nimiž nebude chybět ani primátor města, svobodní páni z Jihlavy, kteří ponesou erb města, a postavičky v lidových krojích. Všichni společně se setkají na náměstí a dojdou k pódiu, kde svatý Martin jako každoročně pozdraví Jihlavany.

Devadesát postav

V průvodu bude letos na devadesát postaviček. „Příchozí se mohou těšit na andílky, vojáky, symboly léta, zimy, na smrtku a také na nosiče symbolů v podobě džbánů, dýní, hus a podobně,“ vyjmenoval Kolář. Chybět nebudou ani bubny, louče a letos poprvé se v průvodu mihnou velké lampiony.

„Lampiony jsou dílem studentů jihlavského gymnázia,“ objasňuje pořadatel a dodává: „Líbí se mi myšlenka, že by se lidé do průvodu přidali se svými lampiony.“ Podle slov Milana Koláře bude letošní příjezd svatého Martina obohacen více symboly úrody v podobě rohlíčků, zlaťáků nebo ošatek s jablky jako ukončení hospodářské části roku.

O tom, zda svatý Martin přiveze sníh, se všichni mohou přijít přesvědčit na Masarykovo náměstí, kde celá akce vypukne už o půl páté vystoupením jihlavské kapely Nendeto. Po proslovu svatého Martina, kterého již deset let ztvárňuje Jiří Jehlička, zakončí slavnost tradiční ohňostroj. Celou akci podpořilo město částkou sto tisíc korun.