Tvůrce divadelního představení je Miro Gavran. Inscenace hry chorvatského autora je básnickou fikcí, jakousi literární fantazií, v níž autor proti historickým pramenům popisuje osudové setkání světoznámého básníka a dramatika Williama Shakespeara s anglickou královnou Alžbětou I., setkání, které přeroste v hluboký lidský příběh plný napětí i humoru.

Režisérského křesla se ujal Jiří Vobecký. V hlavních rolích se představí Ludmila Forétková a Kateřina Nedomová. Mužské role si vystřihli Jakub Škrdla a Jiří Vobecký.

Hra měla premiéru 5. března 2005. „Do současné doby se odehrálo 17 představení a divadelní hru vidělo na 835 diváků,“ uvedla statistické údaje Naďa Marková z Horáckého divadla.

 

Derniéra pro velký zájem přeložena

Původně měla být derniéra Básníka a královny 8. února, ale protože zájem diváků je velký, rozhodlo se divadlo uvést ještě jedno představení, a to 17. května tohoto roku.

Miro Gavran je chorvatským dramatikem, jehož hry se v posledních deseti letech na scénách v jeho vlasti i v zahraničí hrají nejčastěji. Doposud napsal 27 dramat, komedií, grotesek a monodramat. Byly přeloženy do 14 jazyků a měly 81 premiér v Chorvatsku, ve Slovinsku, v Polsku, USA, Bulharsku, Bosně a Hercegovině a v Maďarsku. Mezi jeho hry patří mimo Básníka a královny také Čechov řekl Tolstému sbohem nebo Pacient doktora Freuda.

Petra Coufalová