Jihlavský deník požádal o informace ředitele muzea v Heidenheimu René Hirnera.

Odkdy jsou vůbec Picassova díla vystavena v Heidenheimu? A o kolik děl celkově jde?
Jedná se o více než 700 plakátů, které se týkají buď Picasa samotného, nebo výstav jeho děl. Město Heidenheim disponuje touto celosvětově nejkompletnější sbírkou od roku 1981. Sám Picasso je autorem 80 vystavených exponátů. V posledních dvanácti letech byla muzejní sbírka rozšířena i o 200 Picassových grafik, které jsou motivem nebo tematicky spřízněné s plakáty.

Opustila díla španělského malíře už někdy město Heidenheim?
Části sbírky byly již prezentovány v různých zemích a třeba nyní se některá díla nacházejí v Sárském muzeu v Saarbrückenu.

Na jakou hodnotu je Picassova sbírka pojištěna?
Celá sbírka je pojištěna přibližně na hodnotu 2,5 milionu eur (v přepočtu zhruba 67,5 milionu korun – pozn. redakce).

Na jak dlouhou dobu by mohly být exponáty zapůjčeny do Jihlavy?
Na čtyři až dvanáct týdnů, pokud tedy budou splněny podmínky konzervátorů – umělé osvětlení a přibližně padesáti– až šedesátiprocentní vlhkost vzduchu.Aby si Jihlava mohla vypůjčit naše nejhodnotnější exponáty, byl by pro to nejvhodnějším okamžikem termín od poloviny února. To máme v Heidenheimu v plánu uspořádat v místnostech, vyhrazených pro trvalou expozici, jinou výstavu.

Už jste zaznamenal zájem města Jihlavy o Picassova díla?
Ano, padl předběžný dotaz od paní Jany Petrůjové z jihlavského magistrátu. Rozhodující otázkou je, zda je taková výstava pro Jihlavu ufinancovatelná. Pojištění i transport prostřednictvím německé spediční firmy je potřeba uhradit.