„Počasí nám opět nevyhovuje, není stejně jako loni sníh, takže se dění bude odehrávat na letní scéně,“ uvedl pořadatel Vojtěch Jakub Veit. „Letošní scénář jsme nazvali Kterak Polná od nájezdů Havlíčkobrodských a Žďárských ušetřena byla,“ dodává.

Středověk na příchozí dýchne už v pátek, kdy od hradu vyjde v 19 hodin dobový průvod, v němž nebudou chybět šermíři a dělostřelci. Ten projde Polnou a bude končit na náměstí. „Lidé se samozřejmě do průvodu mohou přidat, s loučemi nebo lampiony,“ láká Veit.

 

Stánky na nádvoří

Sobotní den začne už od rána, kdy na hradním nádvoří rozbijí své stánky středověcí řemeslníci. Chybět nebude šperkař, zbrojíř, keramička. Lidé budou moci ochutnat medovinu nebo navštívit tavernu.

„Od 14 hodin potom začne program na letní scéně a zejména děti se mohou těšit na kouzla, která předvede černokněžník. Na řadu pak přijdou šermíři a dělostřelci,“ popisuje Vojtěch Jakub Veit.

V 15.45 vypukne bitva. A o co v ní vlastně půjde? „Havlíčkobrodský a Žďárský se domluví, že napadnou Polnou. Jenomže se mezi sebou nepohodnou, a tak to končí bitvou mezi nimi samotnými,“ prozrazuje scénář bitvy pořadatel. Po bitvě bude ukončení třetího ročníku a na příchozí čeká překvapení, které Vojtěch Jakub Veit neprozradil.

Petra Coufalová