Hru napsal známý český spisovatel Vladislav Vančura, v Jihlavě se do režisérského křesla usadila hostující režisérka Věra Herajtová, která o své práci říká:

„Práce s herci je asi to nejpodstatnější, co mě při inscenování textu zajímá. Sázím na příběh, dobrého autora a kvalitní herce.“

Děj příběhu se odehrává v dobách středověkých lapků. Jedním z nich je i muž zvaný Kozlík z Roháčku. Diváci jsou svědky roztržky Kozlíkova rodu s rodem Lazara z Obořiště a Kozlíkovy odvety v podobě zničení Lazarova sídla.

 

Hra dobra a zla

To vše se děje v době, kdy jsou na blízku královi vojáci pod vedením hejtmana Piva, kteří mají za úkol vypořádat se s tlupou loupežníků. Je nutno opustit Roháček a vydat se na cestu. Ještě předtím však Kozlíkovi muži zajmou zbloudilého Kristiána, syna německého hraběte. Kozlíkův syn Mikuláš se mstí Lazarovi únosem jeho dcery Markety. Jak celý příběh dopadne, se divák dozví na premiéře v sobotu večer v 19 hodin na Velké scéně.

Dramatizace se ujala Marie Procházková, scénáristkami jsou náměstkyně primátora Irena Wagnerová a Jitka Moravcová, hudbu ztvárnil Vladimír Franz.

„Vančura fascinuje příběhem, jak jej vypráví, jak staví postavy do jaké situace a jak si hraje s dobrem a zlem,“ doplňuje Procházková.

V hlavních rolích se představí Josef Kundera jako Kozlík, Stanislav Gerstner jako Mikoláš a Lenka Schreiberová jako Alexandra. Marketu Lazarovou si pak vystřihla Hana Briešťanská. „Alexandra je role, která se ve hře vyskytuje hodně, moc toho nenamluví, ale hodně udělá,“ říká o své roli herečka Lenka Schreiberová. „Vždycky jsem hrál drsňáka a role Mikoláše není jiná,“ směje se její kolega Stanislav Gerstner.

Petra Coufalová