„Pro příchozí je připravena velká šermířská bitva, účast už přislíbila více než stovka šermířů. Po celý den se pak jednotlivé šermířské skupiny představí se svými čísly,“ uvedl ředitel Měks Jiří Cába.

Celá bitva by se měla odehrát ve 14. století, kdy zemi vládl Lucemburk Karel IV. a po celé zemi řádí loupeživí lapkové a rytíři, kteří obírají bohaté kupce.
Urozený pán Jaroslav ze Šternberka, pán na Třešti, tomu již ale nehodlá dále přihlížet. Povolává tedy okolní rytíře do zbraně.

Jak velká bitva dopadne, to se dozví každý, kdo přijde v sobotu od 14 hodin do ulice Selská na místo, kterému se říká Na kanále.
„Kromě šermu se diváci mohou těšit na kejklíře, muzikanty, tanečníky a na dobu středověku,“ popisuje Cába. Chybět nebudou ani dobové trhy s tavernou nebo závěrečná ohňová show a divadelní představení.

„Budou dvě scény a na obou bude probíhat současně nějaký program po celý den, takže si každý bude moci vybrat. Příchozí mohou také ochutnat nejrůznější středověké dobroty,“ láká ředitel. Divákům se tak představí divadlo Studio dell arte, Komedianti na káře a před samotnou bitvou přijede i císař římský, král český a německý Karel IV.

Akce ve jménu krále vypukne už v pátek, kdy se ve 20 hodin vyhrnou do ulic Třeště šermíři a středověké postavy a jako průvod projdou celým městem. Vstupné je 80 korun, pro děti 40 korun.