„Touto akcí navazujeme na pětiletou tradici připomenutí donátora Telče Zachariáše z Hradce a jeho zásluh o výstavbu a rozkvět Telče,“ uvedla vedoucí odboru kultury v Telči Věra Peichlová. „Letošní ročník zavede příchozí do období třicetileté války a představí majitele telčského panství Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka,“ dodala.

Bohatý program začne už dopoledne, a to v 10 hodin slavnostní ceremonií, která připomene, kdo byli Slavatové a jaký vliv měli v Telči. Poté už se rozjede kulturní a doprovodný program. Milovníci historie se mohou těšit na dobovou hudbu Calata, na tance, kejklíře a žongléře a chybět nebudou ani šermířské ukázky a rytířské turnaje.

Přivítají Zachariáše

„Přibližně o půl druhé pak na náměstí přivítáme Zachariáše z Hradce a Kateřinu z Valdštejna. Poté proběhne příjezd samotného Viléma Slavaty,“ popisuje Věra Peichlová.

Odpoledne pak bude patřit výcviku vojsk, jezdcům z období třicetileté války, verbováním rekrutů nebo orientálním tancům.

Malí i velcí se také dozví, jak se střílelo za Švédů a budou si moci prohlédnout nejrůznější palebné zbraně. Celá akce bude ukončena mezi půl desátou a desátou hodinou večer, kdy se na obloze nad pohádkovým městem rozzáří ohňová show.

Po celý den kromě programu budou na náměstí k dispozici doprovodné programy. „Příchozí se podívají, jak to vypadá v žoldnéřském ležení, připraveny jsou stany, zbraně, praporce nebo erby,“ láká Peichlová.

Kromě toho si také zájemci vyzkouší rytířské zbraně nebo si obléknou drátěné košile.

Na náměstí se v průběhu dne odehraje také několik historických divadelních představení, k dispozici bude věštírna nebo katovna a ti nejmenší se mohou svézt na koních. Chybět nebude ani tradiční dobový jarmark.