„Předpokládáme také větší množství zahraničních hostů, než tomu bylo v roce minulém,“ řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

V neděli se návštěvníci mimo jiné mohou těšit na film Česká RAPublika. Ještě letos dorazí i do kin. Film je humorným průzkumem české rapové scény. „Jde o portrét tří českých raperů. Dívám se na ně jako na nositele změn českého jazyka,“ poznamenal režisér snímku o „mluvených písních“ Pavel Abrahám.

Rapeři ve svých písních často používají sprostá slova. Zmrd a děvka například patří mezi nejužívanější. „Nesnažil jsem se dokumentovat nebo zpřehledňovat tuzemskou rapovou scénu. Dívám se na rapery skrz jejich jazyk: jestli češtinu komolí nebo naopak obohacují,“ vysvětlil mladý režisér.

Film se skládá z deseti kapitol, každá je přitom inspirována nějakou skladbou. Struktura snímku pak jako by odpovídala uspořádání cédéčka. „Rapeři opustí prostředí, které znají. Vystavili jsme se novým situacím,“ pokračuje Pavel Abrahám.

Zpěváci se setkají například s expertkou na český jazyk, lingvistkou Radoslavou Kvapilovou-Brabcovou z Literární akademie nebo s Vladimírem Justem, který se zabývá „paslovy“ v českém jazyce a vydává o nich knihy.

V Hudlicích na Berounsku - rodišti Josefa Jungmanna, který se po celý život v 18. a 19. století pokoušel dát dohromady teoretické základy nového vývoje češtiny - se natáčela scéna na téma Rap a jazykové bohatství.

Vtipnou scénou je ve filmu pokus raperů změnit si svá jména v občanských průkazech na ta umělecká - Hugo Toxx a James Cole. „To si ze mě děláte legraci,“ namítla úřednice na jedné z pražských radnic. „To jméno je z mého oblíbeného filmu. Cítím se jako postava z toho filmu,“ reagoval raper s přezdívkou James Cole. „A Hugo? To je jméno pro psa,“ rýpla si úřednice. „Vaše žádosti o přejmenování zamítám,“ zůstala neoblomná.

„Tak s tou žádostí půjdeme asi do Haagu,“ utrousili mladíci. „Nebo do Štrasburku,“ doplnila je úřednice.


Program pátek 24. října

DKO:
20.00 – slavnostní zahájení – Ivetka a hora (Vít Janeček)
22.30 – Zvířecí láska (Ulrich Seidl)
Sokol:
15.00 – Diáře a romány Pavla Kohouta (Radim Procházka), Uvnitř vnitra (Josef Císařovský)
17.00 – Hrozba (Silvia Luzi, Luca Bellino)
22.30 – Sestra (Vít Pancíř)
Dukla/Reform
15.00 – Pan Parkinson (Libuše Rudinská)
17.00 – Zákon a pořádek (Frederick Wiseman)
20.00 – Matka (Antoine Cattin, Pavel Kostomarov)
22.30 – Bez hranic (Nastia Tarasova), Vixen Academy (Alina Rudnitskaya)
Dukla/Edison
17.00 – Ten film (Karel Žalud)
20.00 – Průhledná krajina
22.30 – Československý armádní film
Masarykovo náměstí
18.30 – Karel Gott (Jiří Janoušek)
Zdroj: www.dokument-festival.cz

Jaké festivalové filmy půjdou letos do kin
Česká RAPublika
Gyumri – snímek o pozůstalých ničivého zemětřesení, které zasáhlo arménské městečko Gyumri před 20 lety.
Ivetka a hora – portrét ženy, která jako malá dívka viděla Pannu Marii, ale nyní se snaží žít normální život, nezávislý na církevních interpretacích

Jaroslav Paclík, Lenka Pospíšilová