„Téma hry je podivné, věnuje se čarodějce a jejímu působení na okolí,“ prozradil režisér hry a umělecký vedoucí divadla Pavel Palouš.

Waltari se pro tuto hru nechal inspirovat občasnými nálezy mumifikovaných mrtvol, okolo jejichž původu se spřádalo na severu a severozápadě Evropy mnoho legend a mýtů. Pravděpodobně byly zabity a pohřbeny z různých náboženských nebo rituálních důvodů. K prvnímu nálezu došlo roku 1640.

Samotný příběh se odehrává v severní části Finska, kde je spousta lesů a bažin. Skupina archeologů tam najde v bažinách tělo dívky, která má probodnuté srdce a v zemi je držená dřevěnými kůly. „Čarodějnice se normálně upalovaly. Na Severu s nimi ale zacházeli jako s vampíry - probodávali jim srdce,“ objasnil Palouš.

Pointa hry má být překvapení

Archeologové dívku osvobodí. „Když se odstraní kůly, tak se duch čarodějky vrátí,“ doplnil Palouš. Večer, když jsou všichni na statku a venku řádí bouřka, tak někdo zaklepe na dveře. Stojí tam dívka, která tvrdí, že je z druhé strany jezera, a prosí o nocleh.

V noci se pak archeologovi Hannuovi zdá sen, který je hlavním příběhem hry. Co se stane po probuzení, má být pro diváka překvapení.

Hlavní role se ujal Petr Soumar. „Zkoušení bylo těžké, ale bavilo mne to. Nejvíce mě fascinovalo, jak se v inteligentním člověku může rozvinout takové zlo,“ dodal Soumar. V dalších rolích návštěvníci uvidí Lenku Schreiberovou, Terezu Otavovou a další.

Na premiéru už je vyprodáno. Další představení se bude konat 5. a 25. března.