V pondělí připravoval ozvučení v sále jihlavského domu kultury pro vystoupení Karla Gotta a Evy Urbanové. Deník ho tam vyzpovídal.

Barták se k hudební branži dostal v patnácti letech, měl svou kapelu. „Tehdy jsem také zvučil koncerty na amatérské úrovni,“ začal vyprávět zkušený zvukař.

„Po vojně můj známý, se kterým jsem vojnu sloužil ve Frýdku–Místku, založil kapelu. Hrával s Lenkou Filipovou a Hankou Zagorovou, já jsem kapelu zvučil,“ přiblížil své začátky. Tak se dostal do první ligy, jak sám českou pěveckou elitu nazval.

I Slavík mívá trému

„Získat jméno je obtížné, ale ztratit ho je strašně rychlé,“ upozornil na zrádné vody hudební branže zvukař a rovnou dodal: „Nemůže se stát, že by byl nějaký průšvih a koncert kvůli nám nezačal. Je to všechno kšeft na profesionální úrovni. To byste v této branži skončil.“

Přidal i jednu výjimečnou zkušenost: „Přece jen se ale jednou stalo, že jsme na akci přijeli pět minut po začátku, a to jsme ji měli zvučit. S Karlem Wágnerem jsme měli vystoupení v Uherském Hradišti a my od techniky za ním jeli z Ostravy,“ vyprávěl Barták. „Přijeli jsme pět minut po začátku, Karel Wágner už stál na pódiu s kytarou a brnkal, bez ozvučení. Tehdy jsme začali o půl hodiny později,“ zavzpomínal zvukař.

S Karlem Gottem spolupracuje už deset let, od jeho šedesátin. Na otázku, jestli ho po deseti letech spolupráce na Gottovi něco dokáže překvapit, se tajemně uculil. „Karel vás překvapí vždy tím, co nečekáte. Je to ale profesionál, poctivec. Pokud se mu něco nelíbí, dá to najevo. Stejně tak je výborný bavič. Jinak je možná překvapivé, že před vystoupením mívá lehkou trému, zkrátka chce, aby vše bylo perfektní,“ prozradil na několikanásobného Slavíka.

Osudové setkání

Dlouhá léta spolupracuje Tomáš Barták také s Lucií Bílou, stará se o ozvučení na všech jejích vystoupeních.
„S Lucií jsme se potkali před patnácti lety a vyloženě jsme si sedli, proto spolupracujeme exkluzivně. Je to ženská s dobrým srdcem, talent od boha,“ oceňuje na Lucii Bílé Barták. „Má v nás plnou důvěru, chce mít na koncertech člověka, kterého zná a kterému věří,“ ví o Bílé její dvorní zvukař.

Zvučil i slavnou Carnegie Hall

S velkými jmény české hudby se Tomáš Barták podíval i daleko do světa, S Lucií Bílou se za týden chystá na koncert do Ruska, kde byl už několikrát.

Zvučil například i slavnou Carnegie Hall v New Yorku. „V Americe funguje největší komunismus na světě. Lidi tam jsou zaměstnaní i na to, aby vám odnesli bedýnku od auta na jeviště. Nenechali mě odnést ani naše mikrofony, vysvětlili mi, že to je job někoho jiného,“ vyprávěl se smíchem Tomáš Barták.

Ze slavné haly se vyprávění vrátilo do Jihlavy, kterou českobrodský zvukař zná také dobře.

„V Jihlavě jsem měl osm let přítelkyni, ale nerad bych to víc rozebíral,“ ukončil hovor o soukromí a plynule odbočil zpět ke své profesi.
„Pracovně do Jihlavy nejezdím často, naposledy jsem tady byl předloni, když na zimáku koncertovala Lucie Bílá s Ewou Farnou. Tu akci bych už ale nechtěl opakovat. Byly dva stupně Celsia, v tom prostředí to bylo krizové,“ vrátil se do jihlavských podmínek zvukař českých hvězd.