V divadelním sále Domu kultury a odborů v Jihlavě bude v pondělí 27. dubna k vidění jedna z nejznámějších oper Madama Butterfly od Giacoma Pucciniho v podání Severočeského divadla Ústí nad Labem. Opera bude uvedena v italském originále s českými titulky.


„Vstupenky jsou stále k dispozici v cenových relacích 200, 190 a 180 korun. Pro důchodce jsou nejdražší pouze za 170 korun. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji, nebo přímo před začátkem představení,“ přiblížila Deníku zaměstnankyně domu kultury Jarmila Hlávková.
Děj této tragické opery se odehrává na počátku 20. století v japonském městě Nagasaki. Mladý námořník Pinkerton si kupuje od dohazovače Gora za 100 jenů mladou dívku Čo-Čo-San, zvanou Motýlek (Butterfly).


Dívka se do Pinkertona zamiluje a je ochotna vzdát se pro něj svých zvyků i svého náboženství. Americký konzul Sharpless je oddává. Dívka ale netuší, že Pinkerton považuje tuto svatbu podle japonských zvyklostí jen za nezávazné dobrodružství. O tři roky později čeká Čo-Čo-San se svým malým dítětem a se svou služkou Suzuki na návrat Pinkertona, který krátce po svatbě odjel pryč z Japonska.


Mladá maminka žije osaměle, protože rodina a příbuzní se jí zřekli. Konzul Sharpless se ji snaží přesvědčit, aby na Pinkertona zapomněla, neodváží se jí ale říct celou pravdu - že se Pinkerton mezitím v Americe oženil.


Nakonec připlouvá loď a z ní vystupuje Pinkerton se svou manželkou Kate. Oznamuje Čo-Čo-San, že hodlá dítě odvést a vychovat v Americe, a ta se podřizuje. Neunese ale své neštěstí a v závěru jednání spáchá sebevraždu.
V hlavní roli se představí Valeria Vaygant a Igor Jan.