Otřesné svědectví o lidské krutosti, to je divadelní hra, nazvaná Čarodějky ze Salemu. Tuto inscenaci chystá Horácké divadlo v Jihlavě (HDJ) jako druhou premiéru této sezony. Milovníci divadla se tak mohou tentokrát těšit na dílo amerického dramatika a esejisty Arthura Millera. Premiéra se uskuteční nadcházející sobotu na Velké scéně HDJ od 19 hodin.

„Myslím si, že stojí za to jednou za času tuto hru na jeviště postavit, protože zajímavým způsobem vypráví, jak lehké je lidi zmanipulovat a potom je využít k vlastním cílům,“ poodhalila téma hry dramaturgyně divadla Marie Procházková.

Autor hry se nechal inspirovat skutečnými salemskými čarodějnickými procesy z roku 1692. Jak sám tvrdí, každá postava má ve hře stejný osud jako její historická předloha, avšak o jejich povaze se lze většinou pouze dohadovat.

Příběh začíná v domě pastora Parrise, který klečí u lůžka své dcery Betty, jež trpí záhadnou nemocí.

Neznámá nemoc rozpoutá hon

U dalších sedmi dívek se začínají projevovat stejné příznaky, lékař neví co s tím, a tak nemoc označí jako nadpřirozeného původu. Dívky toho využijí a začnou jmenovat původce svých problémů. Hon na čarodějnice tak byl zahájen. Hodně lidí se k nim postupně přidává a obviňují jedince, kteří jim byli nějakým způsobem nepohodlní.

Ústředí postavou ve hře je majitel hostince John Proctor, který proti honu otevřeně vystupuje. Později je i on obviněn a musí si vybrat mezi svobodou a smrtí.

„Buďto podepíše něco, s čím nesouhlasí, proti čemu bojoval, a přežije, nebo nepodepíše, bude oběšen, ale zachová si svoji identitu,“ prozradil režisér Pavel Palouš. Jak se hostinský rozhodne, se budou moci diváci podívat už v sobotu.

V hlavních rolích se objeví Stanislav Gerstner, Anna Bazgerová, Tereza Otavová, Barbora Mošnová a František Mitáš, který si zahraje Johna Proctora. „Moje postava se mi hraje velmi dobře, hra je výborně napsaná,“ uvedl herec.

Na premiéru je k dispozici posledních pár vstupenek. Zájemci si však na internetových stránkách divadla mohou pořídit lístky na další dny, například na pondělí 19. října či na středu 21. října.