Zítra se v kině v Třešti uskuteční již druhý ročník akce s názvem Třešť sobě. Co nabídne? Promítání hraných snímků, skečů, reportáží, dokumentů a experimentů od třešťských autorů. Začátek je ve 20 hodin.

Deník si o této akci popovídal s členem filmového studia Hlavouwozeď – Filipem Rejchou.

Tak pro začátek, můžete mi přiblížit, o co se vlastně jedná? Jak jste se dali dohromady a jak vás napadlo natáčet filmy a pak je veřejně prezentovat?

Třešť sobě je unikátní projekce neprofesionálních snímků autorů z Třeště a okolí. Naše filmové studio Hlavouwozeď vzniklo, dá se říct, z nudy před pěti lety a potom už to šlo celkem samo. Pamatuji si, že se náš první film točil ještě na záznam na foťáku. Po pár filmech jsme začali spolupracovat s Třešťským průměrem a byla to jen otázka času, kdy společně uděláme nějakou projekci.

A kdo je například členem Třešťského průměru, který má projekci zahajovat, to budou zpívat nebo tančit nebo hrát divadlo, nebo co vlastně předvedou?

Třešťský průměr je zastřešující název pro lidi, kteří buď patří k Tylovým vrahům, nebo Natvrdlým, ale zahrnuje to i lidi, kteří s nimi působí jako hosté, proto vždy píšeme Třešťský průměr, i když jsou to soubory Natvrdlí a Tylovi vrazi. Jedná se hlavně o Miloše Kameníka (zakladatel souboru Natvrdlí), který má v téhle akci asi nejvíc namočený prsty.

Mohou se návštěvníci při druhém ročníku těšit také na nějaké nové filmy?

Určitě se letos mohou návštěvníci těšit na nové filmy, hlavně z dílny naší skupiny Hlavouwozeď.

A na jaké filmy třeba?

Mohu prozradit pouze to, že se diváci mohou těšit na jeden novy film, který vznikal v posledních dnech.

A kromě vaší skupiny tam bude svá díla prezentovat i někdo jiný?

Kromě nás a Třešťského průměru budou své filmy v sobotu prezentovat student FAMU (obor režie) Martin Jelínek a osamělý tvůrce Adam Kasalý, který určitě zaujme nápadem a zpracováním svých filmů.

Natáčíte filmy spíše s lehčím tématem, nebo máte i něco vážného?

Zatím se snažíme točit filmy s jednoduchou pointou, a aby byly hlavně zabavný. Ale i na vážnější téma samozřejmě někdy dojde.

Kdo ve vašich filmech hraje?

Ve filmech hrajeme většinou sami, ale někde se nás na natáčení moc nesejde, tak si vypomáháme po kamarádech. Máme ale i v plánu nás krapet rozšířit, neříkám natrvalo, ale noví lidé třeba přijdou s dalšími nápady, a hlavně s tím přicházejí i sami, že by si chtěli střihnout nějakou roli.

Jaké třeba máte náklady na jeden film? I když tam hrajete sami, tak se asi musíte nějak převléknout, udělat nějakou aranž?

Náklady na filmy jsou minimální. Když točíme krvák, tak je to většinou pár korun za potravinářské barvivo, jinak nic nekupujeme. Rekvizit a převleků máme všichni po barákách dost.

Točíte krváky? To mi nějak nesedí s tím, že jste mi říkal, že točíte filmy spíše zábavné…

No však i některý krváky mohou být zábavný, ne?

Prezentujete své práce i někde jinde než při akci Třešť sobě? Třeba jestli jste je neposílali na nějaký festival?

Tak díla prezentujeme také na internetu. Buď na našich stránkách, nebo na youtube.com. Dokonce jsme posílali jeden film na festival amatérských filmů v Praze, ale víc o téhle akci a jaký byl ohlas, nevím, protože jsme se bohužel nikdo nemohl zúčastnit.