Je to pokračování velmi úspěšné publikace Jihlava pod hákovým křížem, za jejíž vydání dostal Jiří Vybíhal před několika málo dny Cenu rady města Jihlava.

Jak jste s přípravou nové knihy daleko?

Už mám napsaných 128 stránek. Chtěl bych, aby do konce příštího roku vyšla.

Co čtenáře publikace „Atentát na Adolfa Hitlera v Jihlavě?“ čeká?

Kniha je napsaná formou jednotlivých příběhů. Jsou v ní různé zajímavosti. Doplňuje tak historické informace o dění v protektorátní Jihlavě, které byly uvedeny v publikaci Jihlava pod hákovým křížem.

Jaké například?

Napsaný mám již příběh o prvním starostovi po březnu 39, který ve funkci vydržel pouze měsíc. Hodně radikálním jihlavským Němcům se zdál příliš měkký. Po odchodu se jako právník stal obhájcem Čechů u soudu i při vyšetřování na gestapu.

Prozradíte ještě něco?

V připravované publikaci je také například celý životopis údajného atentátníka Jana Appelfelda či zatčení jednoho židovského lékaře, který se vyhnul transportu v Kameničce. Kromě toho v ní čtenáři najdou také něco víc o gestapu a jeho členech, kteří tu působili nebo se zde narodili.

A dál?

Také je v ní o jedné klukovině, kde na Jiráskově ulici strhali dva hoši nacistické vlajky. Jeden z nich pak zahynul v koncentračním táboře.

Zajímavých věcí v ní tedy na čtenáře čeká opravdu hodně. Kde čerpáte informace, které v knize budou?

Čerpám opět z archivních pramenů, protože pamětníků je poskrovnu. Navíc jsem zjistil, že s odstupem doby je to, co se stalo tehdy, jimi mnohdy upravováno.