Před sedmi lety vznikl nápad, netrvalo však dlouho, než se změnil ve skutečnost. A tak se zrodil nový festiválek, jenž si za poměrně krátkou chvíli dokázal získat mnoho příznivců.

Pyšní se názvem Trampský širák, jelikož se soustředí především na folk a country. Je velice oblíbený, důkazem toho je, že již podruhé se může pochlubit vítězstvím v anketě Zlatá jeřabina, ve které rozhodují právě lidé.

„Byli jsme hodně příjemně překvapeni, že jsme se do té ankety znova dostali, jelikož jsme nevěděli, že je možné zvítězit dvakrát po sobě. Původně jsme v koutku duše pouze doufali, že bychom se mohli umístit na třetím místě. Ale že získáme první místo, byl příjemný šok,“ líčí okolnosti soutěže organizátor akce Pavel „Sampaj“ Solar.

Širák se každoročně koná začátkem září v Hanesově mlýně u Štoků na Havlíčkobrodsku. Návštěvnost bývá podle organizátora velkolepá, na zvané interprety zavítá i tisícovka návštěvníků.

„Letošní ročník bude jeden z nejnabitějších. Přichystali jsme asi šest novinek, které se zatím na žádném z předešlých ročníků neobjevily. O co konkrétně půjde, bych nerad prozrazoval, bude to překvapení pro každého, kdo na další ročník zavítá,“ mlží Solar.

Příznivci této muziky se mohou těšit na opravdové lahůdky. Zahrají a zazpívají například František Nedvěd, Robert Křesťan a Druhá Tráva, Žalman a Spol., Zelenáči, Ivo Jahelka a další známé kapely a interpreti.

Na diváky čeká příjemný víkend plný pěkných písniček, s pobytem na čerstvém vzduchu v krásném zákoutí Vysočiny.

Festival pro trampy

Tábořit se bude ve stanech, karavanech, a kdo se nebojí mravenců, tak i pod širým nebem, a to přímo na místě. Kdo je však zvyklý na komfort, bude mu k dispozici ubytování na Hanesově mlýně, či v nedalekých penzionech.

„Od mládí objíždím různé folkové festivaly a tento není výjimkou. Je dobře organizovaný, lidé i atmosféra jsou perfektní, nechybí soutěže, takže se nenudí ani děti, které už jdou v mých stopách a jezdí se mnou a manželkou,“ pochvaluje si Martin Kozel z Havlíčkova Brodu.

„Mám jistý sen, koho bych zde rád přivítal, tím je Miki Rivola, ale on prvních deset dní v září již po čtyřicet let jezdívá na velký potlach. Takže buďto bychom museli akci přesunout my, nebo on přerušit tradici. Takže ho u nás bohužel jen tak neuvidíme. Jedním z dalších, koho bych zde rád přivítal, je Jarek Nohavica,“ uzavřel organizátor Solar.