Už poosmadvacáté mohou všichni milovníci folku a country hudby navštívit Prázdniny v Telči. Na přelomu července a srpna tradičně proběhne přehlídka skupin a jednotlivců tohoto žánru na nádvoří renesančního zámku v Telči.

„Komorní atmosféra tohoto prostředí, i samotná atmosféra městečka, je svým způsobem jedinečná a neopakovatelná, a festival se vždy těší velkému zájmu diváků,“ popisuje organizátor festivalu Milan Kolář.

Dramaturgie této akce se nezaměřuje pouze na folk, ale koncerty jsou doplněny výstavami, divadelními představeními a řadou dalších aktivit oživujících městečko.

Hosté zvučných jmen

Od 30. července do 15. srpna se v Telči vystřídají zástupci folkové a country hudby z tuzemské scény jako Olin Nejezchleba, Bratři Ebenové, Vladimír Mišík a Etc., Žofie Kabelková, Druhá tráva nebo Žalman a spol. Překvapením pro fanoušky tohoto hudebního žánru budou i některé zahraniční hvězdy.

Hostem letošního ročníku Prázdnin bude australský kytarista Tommy Emmanuel, který se pyšní pověstí nejlepšího kytaristy planety. Emmanuel je proslulý svým „fingerpicking“ stylem, energickým vystupováním a používáním perkusivního způsobu hry na kytaru.

Dalším zahraničním hostem je kapela Dakhabrakha, která do Telče přiveze ukrajinskou tradiční muziku v netradičním podání.

Zahájení letošního ročníku proběhne opět ve slavnostním stylu a tentokrát v duchu keltského svátku Lughnasad a v rytmu irské tradiční hudby.

„Festival nabídne stejně jako každý rok i řadu divadel, pouličních hudebních vystoupení a nočních koncertů. Vítanou změnou bude třídenní pobyt Teátru Víti Marčíka, který svým pouličním divadlem dokáže vytvořit tu pravou atmosféru rozmarného léta,“ prozradil Kolář.

Město bude žít

Celých sedmnáct dní budou na telčském náměstí stát stánky se suvenýry, budou probíhat spontánní akce, sportovní utkání a nejrůznější tvůrčí dílny. Zde si návštěvníci mohou vyzkoušet drátování, košíkaření, batikování, vyřezávání ze dřeva, malování na sklo i na porcelán.

V posledních letech přijde na festivalová vystoupení asi patnáct tisíc návštěvníků. To představuje přibližně tisíc diváků každý den. Všechny koncerty na hlavní scéně probíhají v atraktivním prostředí nádvoří telčského zámku.

Další doprovodné akce se odehrávají na náměstí, v aule Masarykovy univerzity, v zámeckém parku a na dalších místech města Telče.

V průběhu Prázdnin v Telči si můžete poslechnout přibližně stovku účinkujících a navštívit řadu výstav. Tradičně bývá souběžně s Prázdninami v Telči Parní léto Českých drah a Běh naděje.