Tak jako každou třetí červencovou sobotu, se i letos koná rockový festival Independent fest v Hříběcí u Horní Cerekve.

Po loňském deštivém ročníku snad bude lepší počasí, a diváci si tak budou moci naplno vychutnat desítku kapel s pestrým žanrovým rozsahem.

„Letos jsme kladli trochu větší důraz na tvrdší formy rockové hudby,“ uvedl jeden z pořadatelů Petr Makovička. Pozice headlinera proto připadla na ruskou metalcorovou formaci Rhemorha, pocházející až z daleké Sibiře. „Vystoupení na našem festivalu je pro kapelu první zkušeností s evropským publikem, doufejme proto, že se nenechá před ostatními kapelami zahanbit,“ usmál se Makovička. Skupina je složena z velmi mladých, talentovaných a zkušených hudebníků, kteří mají za sebou společné koncerty s ikonami žánrů, jako je například: Soulfly, As I Lay Dying, All Shall Perish, Soilwork a další. Tato jména dávají tušit, o co jde v jejich pojetí především: tvrdé metalové riffy, ostrá sóla a agresivní vokál.

Výjimečné postavení

Kapela však dokáže zaujmout i odlišnou polohou, to když zmírní svou animalní brutalitu, zpěvák použije čistý vokál a kytary vybrnkavají jemné emotivní pasáže. Především střídání obou těchto poloh je tím, co činí kapelu na metal/hc scéně výjimečnou a vysloužilo jí četné superlativy, jako „senzace ze Sibiře“,„metalový Kalašnikov“ a jiné. Na festival však jezdí nejen fanoušci tvrdší hudby, ale je vyhledáván i tanečněji, či chcete-li melodičtěji zaměřeným publikem. Druhou hlavní kapelou jsou kladenští The Spankers. Kapela se snaží ve své tvorbě kombinovat více hudebních stylů (reggae, funk, rap) se ska-offbeatovým rytmem, přičemž cílem je, aby její hudba nutila fanoušky k tanci a přitom nepostrádala kvalitu a originalitu. Celkovou tvář dodává kapele svým unikátním hlasem charismatická zpěvačka Tereza Krippnerová.

Mezi další hvězdy večerního programu jistě patří crossoverový Atari Terror, kteří překvapí svou nespoutanou energickou show.

Další jemnější akvizicí jsou jindřichohradečtí Munchies. Na částečně ostřejší strunu zahraje i „Pěchota“, kapela, která se svým crossoverem s prvky grunge, hard rocku a hc/metalu zvítězila v konkurenci 160 kapel z celé Evropy na polském festivalu Wake Up.

V odpoledním setu se představí velké naděje zejména lokální scény: metalcorový Revolt, funkující Eč (kultovní pelhřimovská formace představí songy z nového cd), dále pak čeští Meshuggah Colp, libujicí si v složitých rytmech, výborní grunge funkoví Pátrači z Humpolce a opět melodičtí metal/hc harcovníci Born Again.

Nedílnou součástí celé akce jsou různé výstavy, letos je to výstava dýmek a výrobků ze dřeva a kovu, výstava obrazů, archeologických nálezů z okolí místa festivalu a další.

Independent fest se koná na fotbalovém hřišti a jeho začátek je stanoven na 15. hodinu.