Nebývale velkou nabídku letních hudebních festivalů mají o nadcházejícím víkendu obyvatelé a návštěvníci Vysočiny. V jejich okolí se totiž konají hned čtyři velké hudební akce pod širým nebem.

Již včera začal v Kácově na Kutnohorsku desátý ročník Sázavafestu. Za tři dny se v malebném prostředí u řeky Sázavy na pěti pódiích vystřídá přes sto třicet účinkujících. Akci zahájil středeční „zahřívací večírek“, na němž zdarma vystoupily kapely Loyca, No Heroes, Narcotic Fields či Bad Ass Honkies.

Včera zde hrály například skupiny Sto zvířat, Kryštof, Wohnout, Tomáš Klus nebo bigbeatový Keks. Dnes a zítra se v Kácově představí i zahraniční hvězdy festivalu Leningrad Cowboys, Ivan Král, kalifornští Papa Roach nebo jejich američtí rodáci Dog Eat Dog či kultovní německá formace KMFDM.

Z tuzemských interpretů vedle Sto zvířat přislíbili účast Support Lesbiens, UDG, Tata Bojs, Monkey Business, Miro Žbirka, Marta Kubišová či vítězové takzvané Bitvy o Sázavafest. Program opět oživí autorské čtení Michala Viewegha a nově i Ireny Obermannové, autorky Deníku šílené manželky.

Sobota se ponese i v latinskoamerickém rytmu. „V rámci Latino Night se mohou příznivci tanečních rytmů těšit na reggae skupinu Flow Latino, která boří bariéru mezi reggaetonem a latino hip hopem a tvoří nové svěží rytmy,“ sdělila za pořadatele Gabriela Švimberská.

Lístky na festival jsou na místě k dostání za dvanáct set korun. Pro návštěvníky je letos připraveno zpoplatněné stanové městečko. V souvislosti s konáním Sázavafestu posílily České dráhy do neděle pravidelné spoje na trati z Čerčan do Světlé nad Sázavou.

Bernard a Rychtář

Přehlídkou Bernard Fest bude o víkendu žít i centrum Humpolce. Z Kácova to není daleko, a tak se některé kapely představí na pódiích obou festivalů. I v Humpolci tak bude možné vidět Tomáše Kluse, Sto zvířat, Kryštof, Monkey Business, UDG, či Keks. Krom nich vystoupí například Miroslav Žbirka, Ivan Mládek, Turbo či slovenští No Name.

Název výrobce piva nese i další akce, pořádaná v sobotu v letním areálu za pivovarem Rychtář v Hlinsku na Chrudimsku. Na přehlídce Rychtář Fest II vystoupí krom slovenských Horkýže Slíže například Vypsaná Fixa, či Tleskač.

Hrad ovládne tanec

Ti, kdo fandí elektronické taneční hudbě, mohou též v sobotu vyrazit do Boskovic. Na zdejším hradě oslaví již třinácté narozeniny festival Hradhouse, největší přehlídka svého druhu na Moravě. Na loňský festival dorazily čtyři tisícovky tanečníků.

„Největším lákadlem letošního ročníku bude německý DJ a producent Robert Babicz. Dalšími hvězdami večera budou také Justin Robertson z Anglie a Chaab z Maďarska,“ uvedla manažerka festivalu Kateřina Červinková.

Prostorami boskovického hradu bude elektronická hudba znít od osmnácti do sedmi hodin ráno.