Že věda je jedno obrovské dobrodružství a že vědci nejsou karikaturou roztržitého a zapomnětlivého profesora budou moci zájemci poznat na vlastní kůži už za několik dní.

Lidé z Muzea Vysočiny a Jihlavské astronomické společnosti připravili pro příznivce vědy i pro zvědavé školáky připravili den zvaný Za vědou do muzea. Akce se koná v pátek od patnácti hodin v Muzeu Vysočiny v Jihlavě.

Na dopoledne a první část odpoledne pořadatelé připravili program pro školy. „Žáci základních škol si budou moci hravou formou sami vyzkoušet některé badatelské činnosti, jako je rýžování zlata a jiných těžkých minerálů, mohou odlévat kopie stop savců, vyzkouší si konzervování muzejních předmětů, rekonstrukci pravěkých keramických nádob, prohlédnou si strukturu různých druhů textilu pod mikroskopem a další,“ upřesnil ředitel Muzea Vysočiny Karel Malý.

Současně poběží ukázky netypických fyzikálních pokusů, bude možné si prohlédnout astronomické dalekohledy a za příznivého počasí se podívat na sluneční skvrny.

Hlavní role: měsíc

Obdobný program pak bude pokračovat odpoledne pro nejširší veřejnost. Doplněn bude v osmnáct hodin přednáškou hodin Pavla Gabzdyla o Měsíci a pozorováním noční oblohy astronomickým dalekohledem. „Osobně se na akci hodně těším, protože mám vždy dobrý pocit z toho, když lidé zjišťují, že věda je něco velmi zajímavého a že kvalitní věda se dělá i v jihlavském muzeu. A doufám, že zájem a úspěšnost této akce bude velká,“ uvedl Malý.

Na sestavení programu se podíleli všichni odborní zaměstnanci muzea. Hlavním organizátorem je ale Eva Koišová za muzeum a Miloš Podařil za Jihlavskou astronomickou společnost. Naplánované pokusy bude předvádět a návštěvníky o každodenním využití fyziky určitě přesvědčí Petr Dvořák.

„Muzeum, které má vědecko-výzkumnou práci jako jednu ze svých hlavních činností, se těchto akcí účastní pravidelně,“ dodal Malý.

Tuto akci zaměstnanci muzea pořádají v rámci Nocí vědců. Je to den a noc, kdy instituce, které mají ve svém popisu práce vědeckou a výzkumnou činnost, představují veřejnosti svoji „druhou tvář“, mezi ně patří výzkumné ústavy, akademie věd, vysoké školy.